12 czerwca 2014

Acer palmatum 'Garnet'

Podziel się!

Acer palmatum 'Garnet'
klon palmowy 'Garnet'

syn. Acer palmatum 'Dissectum Garnet'

Klony palmowe to egzotycznie wyglądające niewielkie drzewa lub krzewy. W naturze rośliny te występują na terenach Chin, Korei i Japonii. Obecnie na świecie uprawianych jest ponad 1000 odmian klonu palmowego. Są to rośliny o wyjątkowo bogatych walorach ozdobnych. Do Europy trafiły dopiero w XIX wieku, przywieziono je z Japonii, gdzie były uprawiane od stuleci i obecnie zajmują równie ważną pozycję co wiśnie. Większość odmian klonu palmowego to niewielkie, parasolowate drzewka lub różnych rozmiarów krzewy o wachlarzowatych, bardzo często powcinanych liściach, atrakcyjnie przebarwiających się jesienią. Sadząc klony palmowe w ogrodzie należy zwracać uwagę na mrozoodporność odmian, nie wszystkie bowiem dobrze zimują, a w pierwszych latach uprawy większość z nich wymaga okrywania na zimę.

Klon palmowy ‘Garnet’ to jedna z cenniejszych odmian przystosowanych do uprawy w warunkach klimatycznych Polski. Jest to niski, szeroki krzew o kopiastym, płaskokulistym pokroju, oferowany jako roślina szczepiona na niskiej podkładce lub niewysokim pniu. Po 15 latach uprawy dorasta do około 1 m wysokości. Tworzy cienkie, miotlaste gałązki rozkładające się parasolowato nad ziemią. Cechą charakterystyczną odmiany są koronkowe, ciemnopurpurowoczerwone liście. Blaszki liściowe są wachlarzowate, 5-7 klapowane, głęboko powcinane do samej nasady, a poszczególne klapy są pierzasto postrzępione. Barwa liści jest trwała, nie blaknie w trakcie sezonu. Jesienią liście są czerwone.

Klony palmowe wymagają gleby żyznych, próchniczych, stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Młode rośliny są wrażliwe na suszę. Na glebach zbyt ciężkich i mokrych bywają porażane przez chorobę grzybową fytoftorozę, co objawia się dosyć nagłym więdnięciem i zamieraniem roślin w pełni sezonu wegetacyjnego. W chłodniejszych rejonach kraju rośliny należy sadzić na stanowiskach półcienistych, w cieplejszych rejonach, na zachodzie, mogą rosnąć w pełnym słońcu, ale w obu przypadkach miejsce powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru. Na zimę krzewy warto zabezpieczyć przed przemarzaniem. Najlepiej do tego celu nadaje się słoma, z której można wykonać stożkowate chochoły o szerokich podstawach, związane od góry, ale równie dobrze krzewy można okrywać gałązkami roślin iglastych.

Klony palmowe to rośliny o wyjątkowej urodzie, eleganckie, dlatego warto przeznaczyć dla nich miejsca wyeksponowane. Odmiana ‘Garnet’ doskonale zaprezentuje się w ogrodzie japońskim, skalnym oraz pośród niewysokich drzew i krzewów iglastych. Przepięknie wygląda sadzona nad wodą. W najzimniejszych rejonach kraju rośliny warto uprawiać w pojemnikach chowanych na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń.