9 sierpnia 2011

Acer platanoides 'Royal Red'

Podziel się!

Acer platanoides ‘Royal Red’
klon zwyczajny ‘Royal Red’

Kolorowe liście drzew sprawiają, że ogród lub park nigdy nie jest monotonny. Co ciekawe, wcale nie trzeba szukać egzotycznych gatunków, aby ożywić zakątek ogrodu rośliną o odmiennej barwie liści. Wystarczy sięgnąć po odmiany klonu zwyczajnego, wśród których piękną, głęboką czerwienią wyróżnia się wyhodowana w 1963 roku odmiana ‘Royal Red’.

Klon zwyczajny ‘Royal Red’ pochodzi z Ameryki, ze szkółki Pacyfic Coast Nursery położonej w stanie Oregon. Jest to silnie lub średnio silnie rosnące drzewo, osiągające 15-20 metrów wysokości. Roślina tworzy nieregularną, szerokostożkowatą koronę. Cenne walory dekoracyjne odmiana zawdzięcza purpurowym, błyszczącym liściom, przypominającym w zarysie liści platana. Pięcioklapowe blaszki liściowe, z dużymi, ostro zakończonymi ząbkami, dorastają do 11-13 cm długości. Wiosną są intensywnie karminowo-czerwone, później ciemnieją, ale ich wybarwienie i połysk utrzymują się aż do jesieni. Wraz z rozwojem liści, na przełomie kwietnia i maja, na drzewach rozwijają się drobne, żółte kwiaty, zebrane w gęste, wzniesione baldachogrona. Kwiaty mają złociste pylniki i słupki, wyraźnie odcinają się na tle ciemno wybarwionych liści, czyniąc drzewa w tym okresie wyjątkowo atrakcyjnymi. Po zapyleniu przez owady na drzewach zawiązują się owoce - oskrzydlone orzeszki zwane skrzydlakami. Oderwany od rośliny matecznej skrzydlak, ku wielkiej uciesze dzieci, opadający zaczyna wirować wokół własnej osi, przypominając mały helikopter.

Acer platanoides ‘Roya Red’ ma przeciętne wymagania glebowe, jest odporny na mróz, tolerancyjny na suszę oraz zasolenie podłoża. Sadząc rośliny należy jedynie unikać gleb skrajnie suchych lub podmokłych. Klon zwyczajny znosi zacienienie, ale odmiany o barwnych liściach należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Drzewa dobrze radzą sobie w warunkach miejskich, są odporne na zanieczyszczenie powietrza. Odmiana ‘Royal Red’ doskonale nadaje się do obsadzania parkingów, placów i ulic. Stanowią dobre tło do eksponowania drzew i krzewów o jasnym ulistnieniu. W ogrodach przydomowych pięknie prezentują się w nasadzeniach pojedynczych. Cień rzucany przez korony starych drzew jest doskonałym miejscem odpoczynku i relaksu w upalne, letnie dni.