30 października 2013

Acer rubrum RED SUNSET 'Franksred'

Podziel się!
klon czerwony Red Sunset 'Franksred'
Klon czerwony jest gatunkiem amerykańskim, dziko występuje w dolinach rzek, nad brzegami wód oraz na terenach bagiennych we wschodniej części Ameryki Północnej. W swojej ojczyźnie drzewo to osiąga znaczne rozmiary, przekraczając nawet 40 m wysokości. U nas jest znacznie mniejsze, dorasta bowiem do około 15-20 m wysokości. Niezwykle efektownie prezentuje się w okresie jesieni, jest bowiem jednym z najpiękniej przebarwiających się drzew, które możemy uprawiać na terenie całego kraju. To właśnie ten gatunek nadaje lasom wschodniej części USA ogniste, jesienne zabarwienie.
 
Klon czerwony Red Sunset ‘Franksred’ to odmiana wyselekcjonowana przez J. Franka Schmidta w 1996 roku w USA. Drzewo tworzy luźną, piramidalną, regularną, szerokostożkowatą koronę, dorasta do 10-12 m wysokości. Jego liście przypominają liście klonu cukrowego, ale są wyraźnie mniejsze, długości do 10-12 cm, stosunkowo płytko klapowane, od spodu sine, z wierzchu zielone.  Liście przed opadnięciem przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono lub żółto. Jesienne wybarwienie zależy przede wszystkim od różnicy temperatur pomiędzy dniem i nocą. Podczas ciepłej i długiej jesieni liście nabierają płomiennoczerwonej barwy. Klon czerwony Red Sunset niemniej ciekawie prezentuje się wiosną, gdy na gałązkach, jeszcze przed rozwojem liści, pojawiają się drobne czerwone kwiaty zebrane w niewielkie wiązki. Kwiaty są zaopatrzone w dysk miodny i wabią pierwsze owady, które ocknęły się z zimowego letargu.
 
Klon czerwony jest gatunkiem dosyć rzadko spotykanym w kraju i niedocenianym. Być może dlatego, że podobnie jak klon cukrowy należy do drzew krótkowiecznych, jednak ze względu na urodę, a zwłaszcza jesienne przebarwienie liści, jest z pewnością warty szerokiej popularyzacji.  
 
Klon czerwony Red Sunset wymaga gleb wilgotnych, przeciętnie zasobnych w składniki pokarmowe, najlepiej o kwaśnym odczynie. Sadzony na glebach suchych i zasadowych rośnie źle, a objawami świadczącymi o niewłaściwych warunkach glebowych są chlorotyczne plamy pojawiające się na liściach. Drzewa należy sadzić na stanowiskach słonecznych i zapewnić im dużo wolnej przestrzeni. Odmiana jest w pełni odporna na mróz. Polecana do stosowania w ogrodach przydomowych, parkach i terenach rekreacyjnych. Doskonale nadaje się do sadzenia przy brzegu naturalnych zbiorników wodnych, stawów i rzek. Najpiękniej prezentuje się w formie naturalnej na tle rozległych i zadbanych trawników, ale może służyć również do tworzenia barwnych kompozycji z odmianami drzew o żółtym lub czerwonym ulistnieniu.