25 października 2016

Acer rubrum 'Scanlon'

Podziel się!

Acer rubrum 'Scanlon'
klon czerwony 'Scanlon'

Klon czerwony jest jednym z najładniej przebarwiających się klonów. Jesienią jest główną ozdobą parków, alei, ulic i dużych ogrodów. Liście odmiany 'Scanlon' w połowie września zapalają się na pomarańczowoczerwony kolor i długo pozostają na roślinie. Oprócz dekoracyjnych liści drzewo ma ładne czerwone kwiaty i owoce.

Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta brzegi rzek i tereny bagienne. Odmiana ‘Scanlon’ została wyselekcjonowana w amerykańskiej szkółce Scanlon w 1958 roku. Jest średniej wielkości drzewem o gęstej, regularnej  koronie, która przybiera owalny lub prawie kolumnowy pokrój. Rośnie wolno, po wielu latach osiąga 10-12 m wysokości i 3-4 m szerokości. Młode pędy ma nagie i czerwieniejące, starsze są natomiast oliwkowozielone. Pędy są wzniesione ale na końcach wyginają się łukowato. Liście są trójklapowe, u nasady sercowate, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze, w sinej tonacji i bardziej matowe. Mają od 8 do 10 długości i wyrastają na długich, 10-centymetrowych czerwonych ogonkach. Klapy są krótkie i trójkątne, na brzegach nieregularnie ząbkowane. Od połowy września przebarwiają się na intensywnie pomarańczowy kolor i długo pozostają na roślinie. Odmiana jest dekoracyjna nie tylko jesienią, ale także wiosną, gdy pojawiają się drobne, intensywnie czerwone, frędzelkowate kwiaty zebrane na końcach pędów w zwisające baldachy. Szczególnie atrakcyjne są ich cienkie pręciki na długich nitkach. Kwiaty rozwijają się w marcu i kwietniu przed rozwojem liści. Są miododajne i jako jedne z pierwszych wiosennych kwiatów wabią pszczoły. Owoce klonu czerwonego, podobnie jak kwiaty, też są czerwone. Mają postać niewielkich skrzydlaków długości 1,5-2 cm, które niestety bardzo krótko pozostają na drzewie i już w maju zaczynają opadać.

Klon czerwony to drzewo stanowisk wilgotnych, a nawet mokrych. Podłoże zawsze powinno być żyzne, próchniczne, o zdecydowanie kwaśnym odczynie. Drzewo nie toleruje gleb zbyt przepuszczalnych, piaszczystych, suchych i wapiennych. Słabo na nich rośnie i szybko zamiera. Tylko w pełnym słońcu zaprezentuje pełnię jaskrawych, jesiennych czerwieni i pomarańczy. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (strefa 5a), ale młode rośliny w najzimniejszych rejonach kraju mogą wymagać okrycia.

Idealne miejsce dla klonu czerwonego to rozległy parkowy trawnik, aleja lub szpaler wzdłuż ulicy. Odmian 'Scanlon' polecana jest także do większych ogrodów przydomowych.