18 maja 2015

Aesculus ×carnea 'Briotii'

Podziel się!

Aesculus ×carnea 'Briotii'
kasztanowiec czerwony 'Briotii'

Jest to drzewo podobne do kasztanowca pospolitego, ale o znacznie mniejszych rozmiarach i bardzo efektowych, intensywnie czerwonych kwiatach. Sam gatunek uzyskano ze skrzyżowania kasztanowca pospolitego A.hippocastanum z kasztanowcem krwistym A.pavia, którego dokonano we Francji na początku XIX wieku. Odmiana ‘Briotii’ została wyselekcjonowana w 1858 roku we francuskiej miejscowości Trianon. Jest to piękne drzewo dorastające do kilku metrów wysokości o gęstej, początkowo kulistej, później jajowatej koronie. Pień i konary są grube, pędy nie mają owłosienia, a pąki szczytowe są znacznie mniej lepkie, niż u kasztanowca pospolitego. Liście też wyraźnie się różnią. Są zbudowane z 5-7 ciemnozielonych, błyszczących listków tworzących dłoniaste liście złożone, ale blaszki liściowe są mniejsze, wyraźnie pofalowane, na brzegu głębiej piłkowane, sztywne, od spodu prawie nagie. Kwiatostany są zbudowane z 4 ( rzadziej 5) czerwonych płatków. Na środku 2 górnych płatków widoczna jest wyraźna plamka w kolorze ciemnoczerwonym lub pomarańczowym. Nitki pręcików są białe, a pylniki brązowe. Kwiaty są zebrane w wiechowatych, wzniesionych kwiatostanach wyrastających na szczytach pędów. Rozwijają się pod koniec maja i na początku czerwca. W pełni kwitnienia drzewa prezentują się niezwykle efektownie i egzotycznie, wabią liczne owady zapylające. Drzewa związują nieliczne owoce. Torebki okrywające nasiona są przeważnie gładkie lub z pojedynczymi kolcami, brązowawe. Owoce dojrzewają we wrześniu.

Drzewa najlepiej sadzić na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, w miejscach słonecznych. Ale rośliny dobrze radzą sobie także na glebach mniej urodzajnych, tolerują suszę i trudne warunki miejskie, są też wytrzymałe na mróz. Kasztanowiec czerwony jest też w mniejszym stopniu atakowany przez szrotówka kasztanowcowiaczka, groźnego szkodnika, którego larwy rozwijają się w liściach uszkadzając je i doprowadzając do przedwczesnego zasychania i opadania.

Kasztanowiec czerwony ‘Briotii’ tworzy nieduże korony i zawiązuje mało owoców, dlatego doskonale nadaje się do sadzenia w miastach, przy ulicach, na skwerach i w parkach. W ogrodach przydomowych najpiękniej prezentuje się sadzony pojedynczo jako soliter.