3 czerwca 2019

Aktinidia pstrolistna 'Adam'

Podziel się!

Actinidia kolomikta 'Adam'
Aktinidia pstrolistna 'Adam'

Aktinidia pstrolistna to silnie rosnące pnącze o wijących się pędach. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Szybki wzrost, atrakcyjne, ozdobne liście zmieniające na krótko swoją barwę oraz niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że warto bliżej zainteresować się tym ciągle jeszcze mało znanym gatunkiem.

Actinidia kolomikta 'Adam' to odmiana męska, wyselekcjonowana w Polsce, nazwana i wprowadzona do sprzedaży przez Szczepana Marczyńskiego w 2001 roku. Pnącze rośnie silnie, osiąga 3-4 metry wysokości, przy czym długość rocznych przyrostów wynosi od 1 do 2 metrów. Roślina szczególnie efektownie prezentuje się w maju i na początku czerwca, gdy młode, soczyście zielone liście częściowo przebarwiają się na biało i różowo, tworząc trójkolorową mozaikę. Najwięcej pstrych liści pojawia się w miejscach dobrze naświetlonych. Po zakończeniu kwitnienia barwne plamy powoli zielenieją i zanikają. Pojedyncze liście są cienkie, jajowate, długości około 10 cm, w okresie lata są ciemnozielone, błyszczące, jesienią, przed opadaniem, intensywnie żółte. Nieduże i wyłącznie męskie kwiaty rozwijają się w maju, są białe i pachną cytryną. ‘Adam’ oprócz walorów dekoracyjnych jest dobrym zapylaczem owocowych odmian żeńskich i obupłciowych aktinidii pstrolistnej.

Aktinidia pstrolistna preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru, gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne do obojętnych. Roślina jest odporna na mróz, wytrzymuje zimowe spadki temperatur do -40 ºC, ale młode wiosenne przyrosty są podatne na uszkodzenia spowodowane późnymi przymrozkami. Cięcie nadmiernie rozrośniętych egzemplarzy należy wykonywać zimą, w lutym, przed rozpoczęciem ruchu soków. Rośliny cięte wiosną bardzo silnie „płaczą”. Pędy można też skracać latem. Rośliny należy sadzić przy mocnych podporach: płotach, pergolach, altanach, kratkach mocowanych do ścian budynków itp. Aktinidia pstrolistna jest gatunkiem długowiecznym, może być z powodzeniem uprawiana przez kilkadziesiąt lat.