19 lutego 2013

Andromeda polifolia 'Compacta'

Podziel się!

Andromeda polifolia 'Compacta'
modrzewnica pospolita 'Compacta'

Do rodzaju modrzewnica zaliczamy 2 gatunki niskich, zimozielonych krzewinek rosnących w chłodnym klimacie półkuli północnej. W Polsce naturalnie występuje modrzewnica pospolita, zwana także modrzewnicą północną. Gatunek ten, zwykle razem z żurawiną, można znaleźć na torfowiskach i w borach bagiennych. Łacińska nazwa modrzewnicy nawiązuje do mitologii greckiej. Andromeda była etiopską królewną, którą wyrocznia przeznaczyła na ofiarę dla morskiego potwora Ketosa. Artyści malarze przedstawiali Andromedę przykutą do skały, z zanurzonymi w morskiej wodzie stopami. Rosnąca na bagnach modrzewnica ma również stale zamoczone „stopy”.

Krajowe szkółki roślin ozdobnych najczęściej oferują kompaktową, wolno rosnącą odmianę modrzewnicy pospolitej ‘Compacta’. Jest to zwarta, gęsta i niska krzewinka dorastająca do 20 cm wysokości, o cienkich i dosyć kruchych pędach. Ozdobne, lancetowate, skórzaste i ciemnozielone liście pokrywa niebieskosrebrzysty nalot. Liście mają od 2 do 3 cm długości, od spodu są jasne, gęsto osadzone wokół pędów. Brzegi blaszek liściowych są podwinięte do dołu. Beczułkowate, różowe kwiaty zebrane po kilka-kilkanaście na wierzchołkach pędów, rozwijają się w maju i czerwcu. Rośliny są wyjątkowo atrakcyjne w okresie kwitnienia, ale po przekwitnieniu zachowują walory dekoracyjne przez cały rok. Wprawdzie modrzewnica jest trująca, jednak na szczęście nie tworzy atrakcyjnych, smacznie wyglądających owoców, które zachęcałyby do ich spróbowania. Owocem modrzewnicy jest sucha, niepozorna torebka zawierająca drobne nasiona. 

Modrzewnica pospolita należy do rodziny wrzosowatych i ma podobne wymagania uprawowe do wrzosów i wrzośców, jednak wbrew opiniom, które można znaleźć w literaturze, nie jest rośliną trudną w utrzymaniu. Wymaga przede wszystkich wilgotnego podłoża o kwaśnym odczynie, najlepiej torfowego. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Jest w pełni odporna na mróz, ale w najchłodniejszych rejonach kraju, ze względu na wysychanie liści przy mroźnej, słonecznej pogodzie i braku pokrywy śnieżnej, warto krzewinki  lekko osłonić stroiszem.

Modrzewnica najlepiej czuje się na wrzosowiskach, w towarzystwie niskich krzewinek, takich jak: azalia japońska, borówka brusznica, dabecja kantabryjska, golteria pełzająca,  kiścień wawrzynowy, pieris japoński, wrzos pospolity i różne gatunki wrzośców. Zróżnicowane terminy kwitnienia oraz ozdobne ulistnienie wymienionych roślin pozwala stworzyć bardzo atrakcyjne kompozycje, ozdobne przez cały rok. Modrzewnicę pospolitą można wykorzystać także do dekoracji wnętrz, jako ciekawą ozdobę stołu lub okna.

Odmiana ‘Compacta’ została odznaczona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodą AGM (Award of Garden Merit).