12 sierpnia 2015

Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich'

Podziel się!

Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich'
zawilec hupeheński 'Prinz Heinrich'

Synonim łac.: Anemone hupehensis 'Prince Henry'
 

to dekoracyjna bylina o ciemnozielonym ulistnieniu i dużych, intensywnie wybarwionych kwiatach, dorastająca do 60-80 cm wysokości w czasie kwitnienia. Wiosną z podziemnego, zdrewniałego kłącza wyrastają 2-3 liście odziomkowe osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Blaszki liściowe są duże, złożone, trójdzielne, nieregularnie klapowane, o ząbkowanych łatkach. Liście łodygowe mają krótkie ogonki, są również podzielone, ale mniejsze od liści odziomkowych. W łagodne zimy liście pozostają półzimozielone. Łodygi są sztywne i wyprostowane, a całe rośliny są słabo owłosione. Na wierzchołkach rozgałęzionych pędów tworzą się kuliste, ozdobne pąki kwiatowe. Kwiaty mają do 6 cm średnicy, są półpełne, zbudowane z licznych, purpurowoczerwonych listków okwiatu, lekko wywiniętych na brzegach i wzniesionych ku górze. W środku kwiatu znajdują się żółte pręciki otaczające słupki. Słupki są początkowo zielone, ale w miarę dojrzewania żółkną. Wszystkie elementy są osadzone na kulistym dnie kwiatowym. Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu i trwa aż do pierwszych jesiennych chłodów.

Zawilec hupeheński wymaga miejsc półcienistych, gleb żyznych, próchniczno-gliniastych, stale wilgotnych i dobrze zdrenowanych. Jest odporny na mróz, ale w chłodniejszych rejonach kraju rośliny warto  okrywać na zimę suchymi liśćmi lub stroiszem, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu.

Jest to piękna bylina do stosowania na lekko cienistych rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, zwłaszcza utrzymywanych w charakterze ogrodów angielskich. Doskonale komponuje się z innymi bylinami. Nadaje się do sadzenia pojedynczo, ale ciekawiej prezentuje się w niewielkich grupach liczących 2-3 rośliny. Dobrze komponuje się z tawułkami Arendsa, paprociami i innymi bylinami wymagającymi lekko kwaśnego podłoża. Kwiaty nadają się do ścinania i wykorzystywania w bukietach, chociaż niestety ich trwałość jest krótka.