11 listopada 2014

Asarum europaeum

Podziel się!

Asarum europaeum
kopytnik pospolity

to zimozielona, niska bylina okrywowa ozdobna z ciemnozielonych, błyszczących liści, doskonale nadająca się do sadzenia w miejscach cienistych. Kopytnik pospolity występuje naturalnie w lasach i zaroślach na rozległym terenie od Europy Zachodniej, aż po zachodnią Syberię i Ałtaj. Gatunek ten możemy spotkać także w Polsce, rośnie pospolicie w całym kraju, ale znajduje się na liście roślin chronionych. Pozyskiwanie roślin ze stanowisk naturalnych jest zabronione, ale kopytnik jest łatwo dostępny w większości szkółek i centrów ogrodniczych oferujących byliny.

Kopytnik europejski tworzy pełzające kłącze, ukryte tuż pod powierzchnią ziemi, z którego wyrastają skórzaste, błyszczące liście. Blaszki liściowe są szerokonerkowate, osadzone na niezbyt długich, do 10 cm długości, owłosionych, mięsistych ogonkach. Młode liście są soczyście zielone, starsze przybierają szlachetny odcień ciemnej zieleni. Dodatkową ozdobą liści jest jaśniejsze unerwienie promieniście rozchodzące się od środka na zewnątrz i tworzące nieregularną siatkę, wyraźnie zaznaczoną na błyszczącej, górnej powierzchni blaszek. Tuż przy ziemi, od marca do maja, pojawiają się niepozorne, dzwonkowate kwiaty, niewidoczne od góry ze względu na gęste ulistnienie. Kwiaty są osadzone na wierzchołkach bardzo krótkich pędów, składają się z 3 zrośniętych do połowy działek okwiatu, wewnątrz są ciemnoczerwone, na zewnątrz brązowozielone. W środku znajduje się 12 pręcików zrośniętych w kolumnę. Aby obejrzeć te małe, ale całkiem ciekawe kwiaty, trzeba rozchylić liście.

Kopytnik europejski dobrze rośnie na większości przeciętnych, umiarkowanie żyznych gleb ogrodowych, stale lekko wilgotnych i przepuszczalnych. Najlepiej i najszybciej rośnie na podłożu wapiennym, z dodatkiem ziemi liściowej lub kompostu. Dosyć źle znosi suszę, dlatego w niektóre lata wymaga podlewania, zwłaszcza gdy rośnie pod koronami drzew zatrzymujących wodę w czasie niewielkich opadów deszczu. Dobrze rośnie zarówno w półcieniu, jak i w cieniu. Rośliny sadzone w pełnym nasłonecznieniu mogą ucierpieć podczas letnich upałów oraz w okresie bezśnieżnej zimy. Kopytnik europejski jest gatunkiem odpornym na mróz, można go sadzić w ogrodach na terenie całego kraju. Jest rośliną łatwą w uprawie i zdrową. Jest cenną byliną wykorzystywaną do zadarniania miejsc cienistych. Rośliny należy sadzić w grupach, po 10-20 sztuk, wtedy szybko utworzą zwarty, zielony kobierzec błyszczących liści. W 2007 roku kopytnik europejski został wyróżniony nagrodą AGM przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.