13 października 2010

Berberis thunbergii 'Green Carpet'

Podziel się!

Berberis thunbergii ‘Green Carpet’ to jedna z ciekawszych odmian berberysu o szerokich możliwościach zastosowania w różnego rodzaju założeniach ogrodowych. Malowniczo przewieszające się, gęsto ulistnione pędy wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się w barwach jesieni. Niewielkie wymagania glebowe i wilgotnościowe oraz duża tolerancja na zasolenie pozwala uprawiać te krzewy nawet w mało sprzyjających warunkach.
Berberys Thunberga ‘Green Carpet’ został wyselekcjonowany w Holandii w 1956 roku. Odmiana wyróżnia się przede wszystkim pięknym, zwartym pokrojem. Wyrastające ze środka krzewu pędy przewieszają się łukowato i rozgałęziają, osiągając około 1 metra wysokości przy 1,5 metra szerokości. Całobrzegie, łopatkowate listki wraz z małymi cierniami gęsto okalają pędy. W maju pojawiają się małe, zabrane po kilka w pęczkach, żółto-zielonkawe kwiaty. Owocem krzewów berberysu jest elipsoidalna, zielona, błyszcząca jagoda. Owocki dojrzewają jesienią i utrzymują się jeszcze długo po zrzuceniu liści. Mają wówczas intensywnie czerwoną barwę, ostro kontrastującą z bielą pierwszego śniegu. Krzewy odmiany ‘Green Carpet’ szczególnie pięknie prezentują się jesienią. Wówczas liście przebarwiają się całą paletą barw: od żółtej, przez soczyście pomarańczową po rubinowo-szkarłatną, a rośliny z oddali budzą zaciekawienie i przyciągają wzrok.
Minimalne wymagania glebowe, duża tolerancja na suszę i zasolenie oraz odporność na rdzę źdźbłową to główne atuty uprawowe odmiany ‘Green Carpet’. Krzewy lubią stanowisko słoneczne, ale mogą też rosnąć w miejscach ocienionych. Nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku starszych krzewów wystarczy jedynie wycinać wiosną najstarsze, uszkodzone lub zamierające pędy. W warunkach klimatycznych Polski odmiana zimuje bez problemu. Ponadto berberys charakteryzuje się dużymi zdolnościami regeneracyjnymi. Przycięty nisko przy gruncie łatwo odtwarza część nadziemną.
Berberys Thunberga ‘Green Carpet’ jest jednym z najciekawszych liściastych krzewów okrywowych. Bardzo efektownie prezentują się kompozycje złożone z dużej liczby krzewów. Odmiana znakomicie nadaje się do tworzenia niskich, nieformowanych szpalerów oddzielających np. pas jezdni od chodnika. Niewielkie wymagania uprawowe pozwalają sadzić krzewy na osiedlach, rabatach oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ponadto odmiana ‘Green Carpet’ ciekawie komponuje się z roślinami iglastymi, szczególnie w okresie kwitnienia oraz jesiennego wybarwienia liści. Błyszczące, czerwone owoce pozostające zimą na krzewie wabiąc ptaki, co jest dodatkową atrakcją szczególnie dla dzieci. Owoce zawierają sporą ilość witaminy C i mogą być spożywane, jednak nie mają zbyt wielu amatorów, gdyż są zwykle bardzo kwaśne.

fot. Monika Pawlonka (3), Ewa Łuczak (1), Magdalena Tomżyńska (1), Agnieszka Żukowska (1)