8 czerwca 2015

Berberis thunbergii 'Rose Glow'

Podziel się!

Berberis thunbergii 'Rose Glow'
berberys Thunberga 'Rose Glow'
syn. Berberis thunbergii 'Ida'

Rodzaj berberys liczy aż 450 gatunków występujących w Europie, Ameryce i Afryce. W Polsce szczególną popularnością cieszy się pochodzący z Japonii berberys Thunberga. Ten niewielkich rozmiarów ciernisty krzew występuje w ponad stu odmianach różniących się zabarwieniem liści, pokrojem, siłą wzrostu.

Odmiana ‘Rose Glow’ został wyselekcjonowany w Holandii z siewek odmiany ‘Atropurpurea’ około 1957 roku. Krzew charakteryzuje się słabszą siłą wzrostu i purpurowymi, szaro i biało upstrzonymi liśćmi. Dorasta do 1,2 – 1,5 metra wysokości, tworząc rozłożyste ale jednocześnie gęste, zwarte krzewy o łukowato wygiętych gałęziach. Pędy i gałązki pokrywają pojedyncze, drobne ciernie oraz niewielkie, łopatkowate liście. Początkowo młode listki mają kolor łososiowo-różowy, są silnie nakrapiane białymi i różowymi, nieregularnymi plamkami. Później liście stają się purpurowoczerwone, a plamki różowo-szaro-srebrzyste. Interesujące wybarwienie utrzymuje się przez całe lato. Pojawiające się w maju żółte kwiaty są drobne, zebrane po kilka w pęczkach. Mimo, iż same w sobie nie mają dużych walorów dekoracyjnych, obfitość kwitnienia kontrastująca z różowym zabarwieniem młodych listków czyni krzewy atrakcyjnymi zarówno dla właścicieli ogrodów jak i owadów zbierających nektar oraz pyłek. Drobne, czerwone owoce są chętnie zjadane przez ptaki.

Berberys thunberga ‘Rose Glow’ ma niewielkie wymagania uprawowe. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o odczynie od kwaśnego do alkalicznego. Krzewy należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Rośliny są wytrzymałe na suszę. Wykazują dużą tolerancję na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenie powietrza i są odporne na rdzę źdźbłową. W warunkach klimatycznych Polski są całkowicie mrozoodporne. Krzewy odznaczają się wysoką zdolnością regeneracji, stąd nawet nisko przycięte łatwo odrastają i silnie się rozgałęziają, ale nie są ekspansywne.

Berberys Thunberga ‘Rose Glow’ znajduje szerokie zastosowanie w terenach zieleni. Jest często wykorzystywany do tworzenia nieformowanych szpalerów i strzyżonych żywopłotów, zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w zieleni miejskiej, w parkach , przy ulicach, na osiedlach, a także jako krzew okrywowy w miejscach reprezentacyjnych. Doskonale prezentuje się w nasadzeniach grupowych oraz zestawieniach kolorystycznych, tworząc interesujące, barwne plamy. Odmiana ‘Rose Glow’ została w 1984 r. odznaczona wyróżnieniem AGM przyznawanym przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.