15 lutego 2022

Berberys Thunberga ‘Erecta’

Podziel się!

Berberis thunbergii ‘Erecta’
Berberys Thunberga
‘Erecta’ 

Berberys to rodzaj botaniczny obejmujący ponad 400 gatunków krzewów. Najpopularniejszym z nich, uprawianym na całym świecie w setkach odmian ogrodowych, jest pochodzący z Japonii berberys Thunberga.

Berberys Thunberga ‘Erecta’ to ceniona i znana od dawna w uprawie odmiana, wykorzystywana do tworzenia żywopłotów. Została wyhodowana w USA w 1935 roku. Roślina zwraca uwagę zdrowym, zielonym ulistnieniem oraz charakterystycznym pokrojem odwróconego stożka - wąskim u podstawy i stopniowo rozszerzającym się ku górze. Krzew rośnie szybko, osiąga 1,5-2 m wysokości, tworzy liczne, proste, gęsto i równolegle ułożone pędy zaopatrzone w drobne, kłujące ciernie. U starych egzemplarzy pędy rozchylają się na boki. Blaszki liściowe są nieduże, średnicy 1-3 cm, zaokrąglone, łopatkowate, o gładkich brzegach, gęsto osadzone na gałązkach. Młode pędy i liście są soczyście jasnozielone, starsze stają się ciemnozielone. Jesienią liście przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo, szybko opadają. Krzewy kwitną na przełomie kwietnie i maja. Kwiaty rozwijają się z kulistych, zaczerwienionych pąków, po otwarciu są żółte, drobne, mają do 1 cm średnicy, wyrastają pojedynczo lub są zebrane po 2-5 w wiązkach. Ozdobne owoce w postaci czerwonych, owalnych jagód, dojrzewają we wrześniu i październiku. Owoce bardzo długo utrzymują się na pędach, zimą mogą być zjadane przez ptaki.

Berberys Thunberga ‘Erecta’ ma niewielkie wymagania uprawowe. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, od kwaśnych po alkaliczne. Wymaga stanowisk słonecznych. Krzewy są wytrzymałe na suszę, wykazują też wysoką tolerancję na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenie powietrza. Są zdrowe, w pełni odporne na mróz. Starsze krzewy warto co kilka lat silnie przyciąć, wykonując tzw. cięcie odmładzające.

Odmiana ‘Erecta’ nadają się do tworzenia niewysokich żywopłotów w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej - w parkach, przy ulicach, na osiedlach. Roślina doskonale prezentuje się sadzona w kompozycjach z innymi krzewami, iglastymi lub liściastymi, pojedynczo lub w grupach. Możną ją także uprawiać w dużych pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji słonecznych balkonów i tarasów.