30 grudnia 2020

Berberys Thunberga ‘Goldalita‘

Podziel się!

Berberis thunbergii ‘Goldalita‘
Berberys Thunberga ‘Goldalita‘

Rodzaj berberys obejmuje od 400 do 450 gatunków krzewów występujących w Europie, Ameryce i Afryce. Najpopularniejszym z nich jest berberys Thunberga, a właściwie jego liczne odmiany ozdobne o barwnych liściach, zróżnicowanym pokroju i sile wzrostu, oferowane w większości szkółek i centrów ogrodniczych. Sam gatunek, naturalnie występujący w Japonii, nie jest zbyt atrakcyjny, dlatego się go nie uprawia.

Berberys Thunberga ‘Goldalita’ to interesująca, karłowa odmiana o żółtym ulistnieniu. Roślina tworzy miniaturowe krzewy przybierające kształty spłaszczonej kuli. Po kilku latach uprawy osiąga około 40 cm wysokości i 60 cm średnicy. Cienkie, krótkie, silnie rozgałęzione pędy są pokryte pojedynczymi, kłującymi cierniami oraz drobnymi, łopatkowatymi liśćmi. Liście mają około 1-2 cm średnicy, są żółte, a jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na pomarańczowo. Drobne, żółte kwiaty pojawiają się sporadycznie w maju, wraz z rozwijającymi się liśćmi.

Berberys Thunberga ma niewielkie wymagania uprawowe, ale w przypadku odmian o żółtych liściach, podatnych na uszkodzenia - poparzenia słoneczne - rośliny należy sadzić w miejscach ocienionych w południe, najlepiej na wystawie wschodniej lub zachodniej. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Krzewy tolerują podłoża kwaśne i zasadowe. Są też mało wrażliwe na wysokie zasolenie podłoża oraz zanieczyszczone powietrza, stąd można je z powodzeniem uprawiać w miastach. W warunkach klimatycznych Polski zimują bez problemu, nie wymagają okrywania. Rośliny mają duże zdolności regeneracyjne, stąd nawet nisko przycięte łatwo i szybko odrastają. W przypadku odmian karłowych cięcie oczywiście nie jest potrzebne.

Berberys Thunberga ‘Goldalita’ znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach przydomowych. Doskonale prezentuje się w nasadzeniach grupowych oraz w zestawieniach kolorystycznych z innymi miniaturowymi krzewami, tworząc wyraziste barwne plamy. Bardzo ładnie komponuje się z wrzosami i wrzoścami oraz z roślinami skalnymi uprawianymi w alpinariach. Zastosowany na brzegach rabat może pełnić rolę rośliny obwódkowej, a posadzony w rozstawie 30 na 30 cm z czasem utworzy atrakcyjny, żółty dywan. Odmiana ta nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na okiennych parapetach, balkonach, tarasach czy werandach.

PRODUCENCI