15 marca 2021

Berberys thunberga 'Orange Sunrise'

Podziel się!

Berberis thunbergii 'Orange Sunrise'
Berberys thunberga
'Orange Sunrise'

Berberys to rodzaj botaniczny obejmujący ponad 400 gatunków krzewów. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek, dosyć wrażliwy na choroby i mało dekoracyjny berberys pospolity, rzadko uprawiany poza kolekcjami dendrologicznymi. Znacznie cenniejszym gatunkiem ozdobnym, masowo sadzonym w ogrodach prywatnych oraz zieleni publicznej, jest pochodzący z Japonii berberys Thunberga. Ten łatwy w uprawie, ciernisty krzew oferowany jest w bardzo szerokim asortymencie odmian różniących się wielkością, pokrojem i zabarwieniem liści.

Berberys Thunberga ‘Orange Sunrise’ to polska odmiana wyselekcjonowana przez Lucjana Kurowskiego, wprowadzona na rynek w 2015 r. Roślina zwraca uwagę wyjątkowo ozdobnym ulistnieniem, za sprawą którego odniosła sukces w kraju i zagranicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. srebrny medal w konkursie roślinnych nowości Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” oraz National Plant Show w Wielkiej Brytanii, a także złoty medal targów „Flowers Expo” w Moskwie. Krzew rośnie szybko, dorasta do 1,5 m wysokości, tworzy proste, silnie rozgałęzione pędy zaopatrzone w drobne, kłujące ciernie. Blaszki liściowe są duże, zaokrąglone, czerwonopomarańczowe, gęsto osadzone na gałązkach. Na starszych liściach pojawia się złota, wyjątkowo dekoracyjna obwódka o szerokości około 2 mm. Młode pędy i liście są wyraźnie jaśniejsze, z żółtawym odcieniem. Krzewy kwitną w maju tworząc drobne, żółte kwiaty. Owoce, w postaci czerwonych owalnych jagód, dojrzewają w październiku i listopadzie. Zimą stanowią pokarm ptaków.

Roślina ma niewielkie wymagania uprawowe. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, od kwaśnych po alkaliczne. Wymaga stanowisk słonecznych. Krzewy są wytrzymałe na suszę, wykazują też wysoką tolerancję na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenie powietrza. Są zdrowe, odporne na rdzę źdźbłową, w pełni odporne na mróz. Starsze krzewy warto co kilka lat silnie przyciąć, wykonując tzw. cięcie odmładzające. Rośliny łatwo i szybo się regenerują, ale nie są ekspansywne.

Odmiana ‘Orange Sunrise’ nadają się do tworzenia niewysokich żywopłotów w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej - w parkach, przy ulicach, na osiedlach. Roślina doskonale prezentuje się sadzona w kompozycjach z innymi krzewami, iglastymi lub liściastymi, pojedynczo lub w grupach, tworząc wyraziste, barwne plamy. Możną ją także uprawiać w pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji słonecznych balkonów i tarasów.