8 stycznia 2013

Betula albosinensis 'Fascination'

Podziel się!

Betula albosinensis ‘Fascination’

brzoza biała chińska ‘Fascination’

Brzoza biała chińska ‘Fascination’ przyciąga uwagę ciekawą, kremowo-różową korą. Jest to sporych rozmiarów drzewo polecana do sadzenia w większych ogrodach przydomowych oraz zieleni parkowej. Sam gatunek pochodzi ze środkowych i zachodnich Chin, gdzie występuje wyłącznie na ograniczonym obszarze w górach, na wysokości 1600 – 3300 m n.p.m. i dlatego jest uznawany za gatunek endemiczny. Odmiana ‘Fascination’ po raz pierwszy została opisana w Holandii, w 1986 roku przez Esveld’a.

Betula albosinensis
‘Fascination’ jest szybko rosnącym, średniej wielkości drzewem dorastającym do wysokości 10-15 m, a w sprzyjających warunkach może osiągać nawet 20 m.  Szerokostożkowata, ażurowa korona jest delikatnie zaokrąglona i wydaje się bardzo lekka. Pędy wzniesione, natomiast najmłodsze gałązki delikatnie przewieszają się. Kora na młodych gałązkach jest różowawa, ale pokryta sinym nalotem. Na starszych pędach żółtawa, kremowo-różowa, łuszcząca się cienko w okresie zimy. Liście pojawiają się wczesną wiosną, są jajowate, długości 4-8 cm z długim, zaostrzonym wierzchołkiem, ciemnozielone. Na jesieni przybierają złocisto-żółtą barwę. Kwiaty rozdzielnopłciowe, zebrane w kotkowate kwiatostany. Kwiatostany męskie otwierają się jeszcze przed rozwojem liści, mają wówczas 10-15 cm długości i w całej swej masie są bardzo ozdobne. Kwiaty żeńskie są małe, niewidoczne i rozwijają się wraz z liśćmi. Owoce podobne do owoców naszej krajowej brzozy brodawkowatej, ale bez większej wartości dekoracyjnej.

Odmiana ‘Fascination’ jest tolerancyjna co do podłoża, chociaż najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub tylko w lekkim półcieniu. Na wschodnich obrzeżach kraju może przemarzać, jednak na zachód od Wisły zwykle zimuje bez problemu.

Brzoza biała chińska najpiękniej prezentuje na otwartej przestrzeni, w dużych ogrodach, parkach, na terenach rekreacyjnych sadzona pojedynczo lub w kompozycjach. Szczególnie efektownie wygląda w okresie kwitnienia. Polecana do uprawy także ze względu na atrakcyjną barwę kory.