14 kwietnia 2023

Brunnera wielkolistna 'Variegata'

Podziel się!

Brunnera macrophylla 'Variegata'
Brunnera wielkolistna 'Variegata'

Brunnera wielkolistna 'Variegata' to interesująca bylina o biało-zielonych liściach oraz błękitnych drobnych kwiatach. Zdobi ogród od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Bylina ta rozpoczyna wegetację w kwietniu, tworząc dwa rodzaje liści. Pierwsze to drobne, w kształcie jajowate lecz zaostrzone na wierzchołkach liście łodygowe – pozbawione ogonków siedzą na pędach kwiatostanowych, są silnie odbarwione, często niemal całkowicie białe lub biało-srebrzysto-zielone. Drugi rodzaj to duże, szaroniebieskie liście odziomkowe w kształcie serca, z białym, szerokim, nieregularnym marginesem na brzegach oraz pięknie zarysowanym na zielono unerwieniem. Liście odziomkowe są osadzone na długich, zielonych ogonkach, wyrastają w trakcie i pod koniec kwitnienia brunnery. Całe rośliny są pokryte miniaturowymi, krótkimi włoskami. Rozwijające się wiosną drobne, pięciopłatkowe, niebieskie kwiaty przypominają kwiaty niezapominajek, są jednak od nich drobniejsze, mają od 0,5 do 1 cm średnicy, rozwijają się z lawendowych pąków, są zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. W pełni kwitnienia kwiaty tworzą nad rośliną subtelną, niebieską mgiełkę. Kwitnienie trwa długo, w zależności od warunków pogodowych od kwietnia do czerwca. W tym czasie kępy rozrastają się do 30-40 cm wysokości i podobnej średnicy. Na zimę większość liści zamiera ale niektóre pozostają na roślinach do wiosny.

Brunnera wielkolistna ‘Variegata’ do właściwego wzrostu wymaga gleb żyznych, stale wilgotnych ale przepuszczalnych. Stanowisko do uprawy tej odmiany powinno być półcieniste a roślina nie powinna być eksponowana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą uszkodzić delikatne, białe fragmenty liści. Bylina ta najlepiej rośnie w świetle rozporoszonym, pod koronami drzew i krzewów. Coraz częstszym problemem w uprawie brunnery wielkolistnej są ślimaki bezskorupkowe, które upodobały sobie młode, rozwijające się wiosną rośliny. Zwalczamy je stosując pułapki, np. płytki talerzyk z piwem, do którego się garną, lub przeznaczone do tego celu środki chemiczne, najczęściej w postaci granulek, które rozsypuje się wokół zagrożonych roślin. Brunnera wielkolistna w sprzyjających warunkach może się silnie rozsiewać, jednak siewki odmian ogrodowych nie powtarzają charakterystycznej kolorystyki liści. Aby uzyskać rośliny potomne o identycznym wyglądzie wystarczy rozrośnięte, kilkuletnie rośliny wykopać i podzielić. Wówczas wszystkie uzyskane nowe egzemplarze będą miały cechy identyczne roślin matecznych. Brunnera wielkolistna jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym i może być z powodzeniem uprawiana na terenie całego kraju. Można ją też uprawiać w donicach na balkonach i tarasach. Odmiana ‘Variegata’ może pełnić rolę byliny okrywowej w miejscach cienistych. Powinna wówczas być sadzona w większych skupiskach jednoodmianowych do 9 szt/m2 lub wieloodmianowych - na rynku dostępnych jest kilka kultywarów brunnery, w tym m.in. bardzo cenna ‘Jack Frost’.