19 stycznia 2024

Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’

Podziel się!

Betula pendula ‘Spider Alley’
Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’

Brzozy są drzewami kojarzącymi się z polskim krajobrazem. Pięknie prezentują się nie tylko w okresie wegetacyjnym, ale też jesienią, gdy ich liście nabierają złocistej barwy (stąd określenie „złota polska jesień”), oraz zimą, gdy odsłaniają swoje pnie, konary i gałęzie - pokryte białą, dekoracyjną korą.

Wiele brzóz to gatunki pionierskie – zasiedlające gleby lekkie, ubogie w składniki pokarmowe. Doskonale radzą sobie w trudnych warunkach miejskich, znosząc wysokie zasolenie podłoża, niską wilgotność i zanieczyszczenie powietrze. Najbardziej znanym gatunkiem brzozy, pospolicie występującym niemal w całej Europie oraz w Azji, jest rodzima brzoza brodawkowata (Betula pendula). Krajowe szkółki oferują kilka interesujących jej kultywarów - o oryginalnym pokroju oraz ciekawej korze. Wśród nich znajduje się ‘Spider Alley’ – odmiana wyróżniająca się fantazyjnie poskręcanymi pędami, uzyskana w Irlandii przez Matta Lohana, wprowadzona na rynek około 2010 roku. W 2013 roku roślina ta zadebiutowała na polskim rynku w ramach Konkursu Roślinnych Nowości wystawy „Zieleń to Życie”.

Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’ jest niewielkim drzewem o wyjątkowo ozdobnych, fantazyjnie poskręcanych gałęziach, które najładniej prezentują się zimą, w okresie bezlistnym, oraz w czasie kwitnienia. Rośnie wolno, po 10 latach uprawy osiąga 4-5 m wysokości. Pędy są spiralnie skręcone i powyginane, gęsto rozmieszczone wzdłuż mocnego, lekko zwichrowanego pędu przewodniego. Liście są romboidalne, z zaostrzonymi wierzchołkami, zielone, z wierzchu błyszczące, od spodu matowe, osadzone na krótkich, esowato wygiętych ogonkach. Od gatunku różnią się lekko pomarszczoną, delikatnie zdeformowaną powierzchnią. Przed opadnięciem jesienią liście przybierają piękny, żółty kolor. Wiosną drzewa rozwijają liście wcześnie, jako jedne z pierwszych. Jeszcze przed pojawieniem się liści rozwijają się dekoracyjne, kotkowate kwiatostany męskie. Mają one 10-15 cm długości, zwisają z esowatych, poplątanych gałązek. Kwiaty żeńskie są bardzo małe, praktycznie niezauważalne.

Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’, podobnie jak gatunek, toleruje większość gleb ogrodowych, za wyjątkiem terenów podmokłych i bagiennych. Jest wytrzymały na suszę oraz zanieczyszczone powietrze. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie tylko przez część dnia ocienionych, wykazuje pełną mrozoodporność. Roślina najpiękniej prezentuje się sadzona pojedynczo, w eksponowanych miejscach ogrodu czy osiedla.