7 grudnia 2018

Brzoza nadrzeczna 'Summer Cascade'

Podziel się!

Betula nigra 'Summer Cascade'
Brzoza nadrzeczna 'Summer Cascade'

Wielu z nas pytanych o drzewa najbardziej kojarzące się z Polską, obok wierzb, sosen i świerków wymienia brzozy. Malownicze sylwetki tych roślin są trwałym elementem polskiego krajobrazu. To one tworzą spektakularne widowisko nazwane polską złotą jesienią, przyjemnie szeleszczą na wietrze i przyciągają wzrok białą korą.

Obok krajowego gatunku brzozy brodawkowatej (Betula pendula) w ofercie szkółek znajduje się kilkadziesiąt innych, bardzo ciekawych gatunków i odmian brzóz pochodzących z różnych rejonów świata. Rośliny te różnią się od siebie nie tylko wysokością, kształtem oraz wielkością liści, lecz przede wszystkim dekoracyjnością kory oraz pokrojem - cechami,  które najpiękniej są eksponowane właśnie w okresie zimy.

Gatunkiem wartym poznania i popularyzacji jest brzoza nadrzeczna (B.nigra), zwana też czarną. Roślina ta pochodzi ze wschodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie porasta brzegi rzek i strumieni. Jego główną ozdobą jest łuszcząca się kora w różnych odcieniach brązu i szarości. W naszych szkółkach bez większego problemu znajdziemy dwie jej odmiany - płacząca ‘Summer Cascade’ oraz wzniesiona ‘Fox Valley’, obydwie o niewielkich rozmiarach, doskonale nadające się do przydomowych ogrodów.

Brzoza nadrzeczna ‘Summer Cascade’ dorasta do 4-6 m wysokości, ma luźny pokrój i przewieszające się pędy. W pierwszych latach uprawy wymaga prowadzenia przy paliku, aż do uzyskania pożądanej wysokości. Pień i konary pokryte są białą, łuszczącą się korą z jasnopomarańczowymi przebarwieniami. Kora najbardziej ozdobna jest w okresie bezlistnym. Liście są typowe dla gatunku, w kształcie rombu, piłkowane, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze, owłosione, jesienią pięknie przebarwiają się na żółto. Ważną cechą i jednocześnie zaletą brzozy nadrzecznej jest wysoka zdrowotność liści w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Brzoza nadrzeczna jest gatunkiem łatwym w uprawie i mało wymagającym, chociaż najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych a nawet mokrych, o kwaśnym i lekko kwaśnym pH. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Wykazuje pełną mrozoodporność, stąd może być sadzona na terenie całego kraju. Jest to roślina o duży możliwościach zastosowania, zarówno w ogrodach prywatnych, jak i na terenach zieleni publicznej. Ciekawie prezentuje się przez cały rok, wiosną i latem gdy ma zielone liście, jesienią gdy się przebarwia na żółto i zima, gdy przyciąga uwagę swoja atrakcyjną korą.