29 czerwca 2011

Buddleja davidii 'Pink Delight'

Podziel się!

Buddleja davidii 'Pink Delight'

 
Budleja Dawida, zwana dawniej omżynem, to krzew pochodzącym ze wschodniej Azji. Co ciekawe, swoją popularność budleja zawdzięcza nawet nie tyle pięknym kwiatom,  co zdolności wabienia i przyciągania licznych, kolorowych motyli, obsiadających wiechowate, pachnące kwiatostany. Najlepiej charakter budlei oddaje angielska nazwa , która oznacza po prostu „motyli krzew”.  
 
Buddleja davidii ‘Pink Delight’ jest wartą polecenia odmianą o kwiatach różowych, uzyskaną z krzyżowania B. davidii ‘Fascinating’, B. davidii var. nanhoensis ‘Alba’ oraz mieszańca B. davidii i B. fallowiana ‘West Hill’. Do uprawy została wprowadzona w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia, w 1988 uzyskała odznaczenie AM (Award od Merit), przyznawane przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, a w 1993 roku nagrodę AGM (Award of Garden Merit).

‘Pink Delight’ tworzy gęste, silnie rozgałęzione krzewy o wyprostowanym pokroju, z pędami rozchylającymi się na boki, których końce malowniczo przewieszających się pod ciężarem szczytowych kwiatostanów. Roślina dorasta do 2-3 metrów wysokości. Liście ma małe, eliptyczne, ciemnozielone, od spodu szaro-białe do jasnozielonych, omszone. Jesienią liście żółkną i opadają, chociaż w łagodne zimy część z nich - tych osadzonych na krótkopędach, może pozostać na krzewie zielona. Drobne, ciemnoróżowe kwiatuszki, przypominające kwiaty lilaków, zebrane są w efektowne, stożkowate, gęsto wypełnione kwiatostany, o długości nawet do 40cm. Pąki kwiatowe pojawiają się zwykle pod koniec czerwca lub na początku lipca, rozwijają się stopniowo, najpierw na szczytach pędów głównych, a następnie na pędach bocznych, wydzielając intensywny i przyjemny zapach. Słodki nektar ukryty wewnątrz kwiatów sprawia, że krzewy są masowo obsiadane przez motyle. Kwitnienie trwa około 7 tygodni. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje roślinę do tworzenia kolejnych pąków kwiatowych, co znacznie wydłuża okres kwitnienia.
 

Budleja Dawida ‘Pink Delight’ wymaga najcieplejszych stanowisk w ogrodzie, słonecznych i zacisznych. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru, na glebach żyznych, przepuszczalnych, o odczynie od obojętnego do zasadowego. Sadząc budleję należy unikać miejsc okresowo zalewanych przez wodę, bowiem korzenie roślin są wrażliwe na niedostatek powietrza i wtedy łatwo ulegają porażeniu przez choroby grzybowe. Jesienią, po nastaniu pierwszych mrozów, podstawę krzewów należy obsypać korą sosnową lub liśćmi w celu zabezpieczenia przed przemarzaniem. Wiosną kopczyk trzeba usunąć, a krzew przyciąć nisko przy ziemi i zasilić nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości azotu. Tak silne wiosenne cięcie sprzyja tworzeniu bujnych, młodych pędów zakończonych obfitymi kwiatostanami oraz zapewnia utrzymaniu ładnego pokroju.
 
Buddleja davidii ‘Pink Delight’ najlepiej prezentuje się na stanowiskach wyeksponowanych. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, stąd nadaje się do wykorzystana w zieleni miejskiej. Sadzona w pobliżu altan, ławek czy miejsc odpoczynku pozwala obserwować różnorodne motyle licznie obsiadające jej kwiaty. Długi okres kwitnienia i małe wymagania uprawowe czynią budleje wartościowymi krzewami dla rozmaitych założeń ogrodowych.