22 czerwca 2023

Budleja Davida BUTTERFLY CANDY LITTLE RUBY ‘BotEx 006’

Podziel się!

Buddleja davidii BUTTERFLY CANDY LITTLE RUBY ‘BotEx 006’
Budleja Davida BUTTERFLY CANDY LITTLE RUBY
‘BotEx 006’

Budleje (Buddleja) to krzewy lub niewielkie drzewa naturalnie występujące we wschodniej Azji, Afryce oraz w Ameryce Południowej. Nazywana motylim krzewem budleja Davida w trakcie kwitnienia przyciąga liczne owady zapylające, a zwłaszcza motyle, które zlatują się do pożywnego nektaru, zebranego na dnie tysięcy drobnych, rurkowatych kwiatów. Posadzenie na rabacie budlei daje niemal 100% gwarancję, że w czasie kwitnienia roślina ta przyciągnie kolorowe motyle oraz wiele innych ciekawych owadów.

W ostatnich latach na rynku pojawiło się sporo nowych, ulepszonych kultywarów budlei o niewielkich rozmiarach, nadających się nie tylko do sadzenia w małych ogrodach czy przedogródkach, ale też na rabatach bylinowych oraz uprawy w donicach na balkonach i tarasach. Jedną z nich jest silnie krzewiąca się odmiana BUTTERFLY CANDY LITTLE RUBY, wyróżniające się niskim wzrostem, kompaktowym pokrojem – osiąga zaledwie 80 cm wysokości - i wczesnym tworzeniem (zakwita już w czerwcu!) stosunkowo dużych kwiatostanów o dotychczas niespotykanym, wyjątkowo intensywnym, rubinowym kolorze kwiatów. Jej liczne rurkowate kwiaty wydzielają lekki, słodki zapach, są bardzo atrakcyjne dla motyli i pszczół.  Odmiana ta zdobyła srebrny medal w Konkursie Roślinnych Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” w Warszawie w 2022 roku oraz prestiżowe wyróżnienie dziennikarzy branży ogrodniczej. Odmiana BUTTERFLY CANDY LITTLE RUBY silnie się krzewi, zachowuje zwarty, zaokrąglony pokrój, a dzięki swoim kompaktowym rozmiarom idealnie nadaje się do obsadzania rabat i pojemników.

Budleje kochają słoneczne ogrody, stanowiska zaciszne, osłonięte zimą od podmuchów wiatru. Należy je sadzić na glebach żyznych, przepuszczalnych, o odczynie od obojętnego do zasadowego, unikając miejsc okresowo zalewanych przez wodę. Korzenie roślin są bowiem wrażliwe na niedostatek powietrza i wtedy łatwo ulegają porażeniu przez choroby grzybowe. Jesienią, po nastaniu pierwszych mrozów, podstawę krzewów można obsypać korą sosnową lub liśćmi w celu zabezpieczenia przed przemarzaniem. Wiosną kopczyk należy usunąć, a pędy przyciąć. Gdy rośliny rozpoczną wzrost warto je zasilić nawozem wieloskładnikowym.