14 września 2022

Buk pospolity ‘Mercedes’

Podziel się!

Buk pospolity ‘Mercedes’

Buk pospolity to drzewo cenione ze względu na bogate walory ozdobne. Gatunek ten naturalnie występuje w Europie zachodniej oraz środkowej a przez nasz kraj przebiega jego północno-wschodnia granica zasięgu. W Polsce lasy bukowe rosną przede wszystkim na południu i zachodzie kraju. Na terenach podgórskich buk pospolity, wraz z jodłą pospolitą, stanowi podstawowy gatunek leśny. 

Szkółki i centra ogrodnicze oferują szereg odmian ozdobnych buka, wyselekcjonowanych do uprawy w ogrodach i parkach. Odmiany te charakteryzują się zróżnicowanym tempem wzrostu, pokrojem oraz barwą liści. Wyjątkowo cenną i polecaną do uprawy na terenie całego kraju jest miniaturowa odmiana ‘Mercedes’ o atrakcyjnych, wąskich, silnie zredukowanych liściach, w ogóle nie przypominających liści buka.

Buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Mercedes’ to jedna z najwolniej rosnących odmiana tego gatunku o długich, głęboko powcinanych blaszkach liściowych. Odmianę tę wprowadzono do uprawy w połowie lat 80. XX wieku w Holandii. Początkowo roślina przypomina gęsty zwarty krzew, po 10 latach uzyskuje około 1 m wysokości. Dopiero starsze egzemplarze przybierają formę małego drzewa, które nie przekracza więcej niż 4 m wysokości 3 m szerokości. Liście są wąskie i długie, mają do 10 cm długości i zaledwie do 2 cm szerokości. Część liści ma silnie zredukowaną blaszkę liściową, przyjmuje formę nitkowatą, sznurowatą, inne są nieregularnie powcinane o kształcie sierpowatym. Roślina nie kwitnie i nie owocuje. W sprzedaży oferowana jest w formie krzewu lub niedużego piennego drzewa, uzyskanego przez zaszczepienie na wysokiej podkładce.

Buk ten preferuje gleby żyzne i świeże, przepuszczalne, gliniaste lub gliniasto-piaszczyste, wapienne, stanowiska słoneczne. Ponieważ buki naturalnie występują w obszarze klimatu morskiego preferują miejsca o wysokiej wilgotności powietrza - chłodnych i wilgotnych latach oraz łagodnych zimach. Rośliny wykazują dobrą mrozoodporność, choć niekiedy młode przyrosty bywają uszkadzane przez późnowiosenne przymrozki. Buki doskonale znoszą cięcie, jednak w przypadku kompaktowej odmiany ‘Mercedes’ zabieg ten nie jest potrzebny. Czasami na liściach buków mogą pojawić się białe wełniste czerwce i mszyce. Ponieważ ich kolonie są zwykle duże, po zauważeniu występowania szkodników rośliny należy opryskać jednym ze środków zarejestrowanych do ich zwalczania.

Buk pospolity ‘Mercedes’ jest jednym z najpiękniejszych miniaturowych drzew przeznaczonych do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, w miejscach reprezentacyjnych i wyeksponowanych.  Ładnie prezentuje się jako soliter oraz sadzony w towarzystwie bylin. Dzięki delikatnemu, ażurowemu ulistnieniu przypomina klony palmowe, które doskonale może zastąpić w rejonach o ostrych zimach. Doskonale nadają się o tworzenia kompozycji z innymi drzewami i krzewami. Świetnie sprawdza się sadzony w dużych ogrodach skalnych, orientalnych, w pobliżu oczek wodnych.