5 czerwca 2014

Calamagrostis ×acutiflora 'Overdam'

Podziel się!

Calamagrostis ×acutiflora 'Overdam' 
trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' 

Trawy ozdobne należą do roślin chętnie sadzonych nie tylko w ogrodach prywatnych, ale także w przestrzeni publicznej, w zieleni miejskiej, osiedlowej, na skwerach, rondach i parkach. Zainteresowanie trawami rośnie, bo są to byliny mało wymagające, odporne na okresowy niedobór wody, zasolenie i zanieczyszczenie środowiska, a przy tym odznaczają się bogatymi walorami dekoracyjnymi. Szkółki oferują bardzo wiele gatunków i odmian traw ozdobnych. Wśród nich dominują coraz częściej sadzone miskanty, a co roku na rynku pojawia się kilka nowości. Do mniej znanych traw, ale sprawdzonych i polecanych, należy trzcinnik ostrokwiatowy, gatunek mieszańcowy uzyskany ze skrzyżowania rodzimych traw – trzcinnika leśnego i trzcinnika piaskowego. Swoją urodą i delikatnością trzcinnik śmiało konkuruje z najpiękniejszymi egzotycznymi trawami, jest przy tym w pełni odporny na mróz.

Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Overdam’ jest wieloletnią trawą tworzącą wolno rozrastające się kępy o średnicy do 60 cm. Jest to roślina o wyjątkowo długim okresie atrakcyjności, z trzema momentami „szczytowymi”, w których zachwyca swoja naturalną urodą. Pierwszym takim momentem jest wczesna wiosna, gdy po ścięciu zeszłorocznych, zaschniętych źdźbeł z ziemi wyrastają soczyście zielone, młode liście, łukowato wyginające się od środka na wszystkie strony. Równowąskie, zielone blaszki liściowe są na brzegu ozdobione wyraźnym, bladożółtym marginesem. Liście mają od 40 do 90 cm długości i około 1 cm szerokości. Żółty margines jest najlepiej widoczny właśnie wiosną, później blaknie i staje się biały. Wczesnym latem spośród liści wyłaniają się wąskie, wiechowate kwiatostany dorastające do około 1 m wysokości. Kwitnienie to drugi moment, w czasie którego rośliny zwracają na sobie uwagę. Początkowo wiechy są szerokie, ażurowe, purpurowe, w miarę dojrzewania zmieniają kolor na szaroróżowy, a następnie słomkowy, stają się skupione i wąskie. Kwiatostany tworzą się od czerwca do sierpnia, jednak pozostają ozdobne także jesienią i niemal przez całą zimę. Kępy trzcinnika ponownie zyskują na atrakcyjności późną jesienią, gdy większość roślin w ogrodzie wejdzie już w okres spoczynku, z drzew spadną ostatnie liście, a na zaschniętych źdźbłach i liściach pojawią się kryształki srebrzystego szronu. Rośliny warto pozostawić w tym stanie do wiosny, oprószone śniegiem będą ciekawym elementem zimowej odsłony ogrodu.

Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Overdam’ należy do roślina łatwych w uprawie, niemal o minimalnych wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, z wyjątkiem bardzo jałowych i suchych oraz skrajnie wilgotnych. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje pełnego nasłonecznienia. Jest to gatunek w pełni mrozoodporny, nie wymaga okrywania na zimę. Prace pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania zeszłorocznych, zaschniętych źdźbeł wczesną wiosną, przed wznowieniem wzrostu. Rośliny tniemy nisko przy ziemi. Co kilka lat słabiej rosnące kępy warto wykopać, podzielić i posadzić na nowych miejscach. Dzięki temu rośliny się odmłodzą, zregenerują i będą bujnie rosły przez kolejne sezony.

Ozdobne trawy nadają ogrodom nutę swobody i lekkości, nie umniejszając ich elegancji. Mistrzami w sztuce komponowania roślin są bez wątpienia Anglicy, tworzący urocze rabaty na których przestrzeń pomiędzy tradycyjnymi bylinami wypełniają między innymi trawy, stąd warto ich czasem naśladować. Trzcinnik  doskonale zaprezentuje się zarówno w miejskich, nowoczesnych, jednolitych nasadzeniach monogatunkowych, jak i w przydomowym ogrodzie, na rabacie w towarzystwie nawłoci, rozchodnika olbrzymiego i wspaniale kwitnących hortensji bukietowych. Roślina ta ma jednak o wiele więcej zastosowań, doskonale sprawdzi się w ogrodzie japońskich, na wrzosowisku, w pobliżu oczka wodnego. Co więcej, trzcinnik nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.