9 września 2013

Calluna vulgaris 'Allegro'

Podziel się!
Calluna vulgaris 'Allegro'
wrzos pospolity 'Allegro'

Późne lato to czas kwitnienia wrzosów. Chłodne noce i mgliste poranki sprawiają, że kwiaty wrzosów nabierają wyjątkowo intensywnej barwy. Oplecione babim latem wnoszą do ogrodu nutę nostalgii zapowiadając nadejście jesieni.

 
Wrzos pospolity występuje naturalnie na terenie prawie całej Europy i jest jedynym gatunkiem reprezentującym rodzaj Calluna. Najczęściej rośnie w gęstym zwarciu w świetlistych lasach sosnowych tworząc wrzosowiska. Krzewinki urzekają zapachem, barwią kwiatów i tym, że wabią liczne owady: pszczoły, trzmiele i kolorowe motyle. Ci, którzy pragną założyć wrzosowisko mogą mieć kłopot z wyborem spośród dziesiątek odmian oferowanych w sprzedaży różniących się pokrojem, barwą liści, terminem kwitnienia, kolorem kwiatów. ‘Allegro’ to jedna z cenniejszych odmian kolorystycznie zbliżonych do dziko rosnących wrzosów, doskonale nadającą się do uprawy w przydomowych ogrodach. Jest to wolno rosnąca, zawsze zielona, bogato ugałęziona krzewinka o cienkich, twardych pędach i wyprostowanym pokroju. Dorasta do 30-40 cm wysokości i podobnej szerokości. U starszych egzemplarzy pędy pokładają się lekko na ziemi i z czasem zakorzeniają. W ten sposób powstają zielone poduchy okrywające podłoże, przy czym pokrój rośliny pozostaje wzniesiony i zwarty. Liście, podobnie jak u gatunku, są miniaturowe, łuskowate, długości zaledwie 1-2 mm, bardzo gęsto, dachówkowato ułożone na gałązkach. We sierpniu na jednorocznych pędach pojawiają się liczne, purpurowe pąki kwiatowe, zebrane w obfite, wąskie, wyprostowane kwiatostany. Pierwsze rozkwitają pączki znajdujące się u dołu pędu. Po rozwinięciu kwiaty są pojedyncze, czerwonopurpurowe, kształtem przypominają dzwoneczki o delikatnej, pergaminowej fakturze. Kwitnienie zwykle trwa do końca września.
 
Wrzosy należą do roślin wdzięcznych i nietrudnych w uprawie. Krzewinki dobrze rosną na glebach przeciętnych, a nawet ubogich w składniki pokarmowe, przepuszczalnych, o kwaśnym odczynie (pH 4 – 5,5). Lubią miejsca słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Rośliny źle rosną na glebach ciężkich, zbyt wilgotnych, nie lubią intensywnego nawadniania. Zbyt częste i obfite podlewanie może doprowadzić do pojawienia się chorób (fytoftorozy) i w konsekwencji do zamierania roślin. Wrzosy należy regularnie podlewać właściwie tylko w pierwszym sezonie po posadzeniu, później nawadnianie można ograniczyć jedynie do okresów suszy. Sadząc wrzosy dobrze jest wyściółkować glebę przekompostowaną korą sosnową. Zabieg ten przynosi wiele korzyści roślinom: ogranicza zachwaszczenie, zapewnia utrzymanie stałej wilgotności podłoża, zwiększa aktywność biologiczną pożytecznych mikroorganizmów glebowych, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem, a także wpływa na utrzymanie odpowiedniego dla wrzosów, kwaśnego pH podłoża. Wrzosy, w tym odmiana ‘Allegro’ są odporne na mróz, ale w bezśnieżne zimy, przy słonecznej i wietrznej pogodzie, krzewinki mogą częściowo przemarzać, dlatego warto lekko zabezpieczyć je na zimę stroiszem z gałęzi świerka lub sosny. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie wrzosów jest cięcie. Regularne, coroczne cięcie warunkuje utrzymanie zwartego pokroju oraz obfite kwitnienie. Cięcie wykonuje się wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wzrostu, na wysokości zeszłorocznych kwiatostanów (w ten sposób je usuwamy).
 
Wrzos pospolity ‘Allegro’ jest polecany przede wszystkim do tworzenia wyrazistych akcentów kolorystycznych na wrzosowisku. Intensywna barwa kwiatów z daleka przyciąga uwagę, szczególnie jeśli rośliny są sadzone w grupach i/lub ciekawie zaaranżowane np. w postaci wijącej się wstęgi lub łuku. Sadzony na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowi ich ciekawe uzupełnienie. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji doniczkowych, ozdoby ogródków kawiarnianych, tarasów, balkonów oraz wnętrz.