19 września 2016

Calluna vulgaris 'White Lawn'

Podziel się!

Calluna vulgaris 'White Lawn'
wrzos pospolity 'White Lawn'

Odkąd doceniono subtelną urodę wrzosu pospolitego, powstały setki odmian ogrodowych różniących się kolorem i rodzajem kwiatów, wielkością, zabarwieniem liści i terminem kwitnienia. Wśród takiej różnorodności odmiana 'White Lawn' wyróżnia się oryginalnym, nieczęsto spotykanym kolorem kwiatów. Nazwa - w tłumaczeniu  „biały trawni” - trafnie oddaje jej wygląd. Jest niska jak trawnik i ma eleganckie białe kwiaty otulone zielenią liści.

Wrzos pospolity to jedyny gatunek należący do rodzaju Calluna, ale jeden z wielu reprezentujących liczną rodzinę wrzosowatych. Rośnie w naturze prawie w całej Europie, tworząc wrzosowiska. Jest niską krzewinką o zawsze zielonych, bardzo drobnych liściach, a właściwie łuskach ściśle zachodzących na siebie dachówkowato. Jej główną ozdobą są dzwonkowate, wrzosoworóżowe kwiaty zebrane w kłosy, zasychające po rozwinięciu. Sam gatunek jest rzadko uprawiany, ale można wybierać spośród mnóstwa odmian. Pędy większości z nich są wzniesione i osiągają od 20 cm do nawet 60 cm wysokości, tymczasem odmiana 'White Lawn' wznosi się jedynie na 10 cm, bowiem jej pędy płożą się po ziemi. Rośnie bardzo powoli, rozrastając się na szerokość ok. 40 cm, ale wygląda niezwykle dekoracyjnie, jak zielono-biały dywan utkany z wijących się pędów. To najniższa i najwolniej rosnąca odmiana wrzosu pospolitego. Ma drobne ciemnozielone, zimozielone liście charakterystyczne dla gatunki i drobne, pojedyncze, czysto białe kwiaty. Rozwijają się one w sierpniu i we wrześniu na długich kłosowych  kwiatostanach. Są chętnie odwiedzane przez pszczoły, które z nektaru wytwarzają  miód wrzosowy  o charakterystycznym wrzosowym zapachu i gorzkawym, korzennym smaku. Zawiera on witaminę B i mnóstwo enzymów i aminokwasów. Korzystnie wpływa na oczy, serce i układ pokarmowy. Leczy też przeziębienia i choroby grypopochodne. 

Stanowisko dla wrzosu pospolitego powinno być słoneczne lub półcieniste, a podłoże próchniczne, umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne, o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5). Wrzos pospolity nie lubi suszy, ale warto pamiętać, że gdy rośnie w zbyt mokrej ziemi, szybko gnije. Odmiana dobrze znosi nasze zimy (strefa mrozoodporności 5), ale mogą jej doskwierać zimne wysuszające wiatry. Na wszelki wypadek skupisko wrzosów można jesienią osłonić lekką cieniującą włókniną.

Jak wszystkie wrzosy odmiana 'White Lawn' ładnie się prezentuje na wrzosowisku wraz z innymi odmianami o chłodnej tonacji kwiatów. Sprawdzi się także jako krzewinka okrywowa na skalniakach i rabatach z roślinami kwaśnolubnymi. Odmiana zdobyła nagrodę Award of Garden Merit w 1993 roku przyznaną przez  Royal Horticultural Society (RHS).