24 kwietnia 2017

Grab pospolity 'Columnaris'

Podziel się!

Carpinus betulus 'Columnaris'
grab pospolity 'Columnaris'

 

Graby to powszechnie znane drzewa naszych lasów. Wśród ich odmian ogrodowych szczególne znaczenie mają formy o wzniesionym pokroju. Najbardziej znaną jest szybko rosnąca odmiana ‘Fastigiata’, natomiast ciągle rzadko spotykaną jest jej przeciwieństwo – czyli odmiana o powolnym wzroście ‘Columnaris’. Chociaż nazwa sugeruje kolumnę, to odmiana ta nigdy jej nie tworzy! Jest zdecydowanie stożkowa a w starszym wieku nawet jajowata czy wręcz kulista!

Grab pospolity 'Columnaris' tworzy małe drzewa z wyraźnym przewodnikiem (widocznym w okresie bezlistnym!), o pokroju początkowo stożkowym, stopniowo ulegającym zaokrągleniu (znane są egzemplarze o pokroju prawie kulistym!). Drzewa dorastają do 4-5 m wysokości. Rośliny są tak silnie zagęszczone, że wyglądają na strzyżone! Pędy boczne są cienkie ale sztywne i ustawione pod ostrym kątem w stosunku do przewodnika. Liście są typowe dla gatunku, jajowate, do 10 cm długości, jasnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Nawet stare egzemplarze należące do tej odmiany nie kwitną i nie owocują!

Graby mają przeciętne wymagania uprawowe. Źle rosną na glebach suchych. Najlepsze gleby do ich uprawy powinny być stale umiarkowanie wilgotne, próchniczne o odczynie obojętnym lub zasadowym. Graby tolerują cień i pełne słońce. Jest to gatunek o dużej mrozoodporności i z powodzeniem może rosnąć na terenie całego kraju. Jest także rośliną odporną na choroby i szkodniki.

Odmiana ‘Columnaris’ to piękna forma o bardzo regularnym pokroju, świetnie nadająca się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych. Można z niej tworzyć niewielkie szpalery. Ze względu na gęsty, geometryczny pokrój może z powodzeniem być wykorzystywana w ogrodach francuskich. Powolny wzrost i elegancki pokrój to także zaleta tej odmiany jako rośliny pojemnikowej do dekoracji balkonów, tarasów i różnego rodzaju placów.

Grab pospolity 'Columnaris' jest odmianą starą, bo wprowadzoną do uprawy w 1891 roku w Niemczech (Berlin).