14 kwietnia 2014

Chaenomeles speciosa 'Yukigoten'

Podziel się!

Chaenomeles speciosa 'Yukigoten' 
pigwowiec okazały 'Yukigoten',
syn. Cydonia speciosa 'Yukigoten'

Pigwowce to niewybredne krzewy polecane do upraw w zieleni miejskiej i osiedlowej. Uprawiane w przydomowym ogrodzie nie tylko zdobią, ale są też źródłem aromatycznych owoców nadających się do wyrobu szlachetnych nalewek i oryginalnych konfitur. 

Pigwowiec okazały jest ciernistym krzewem naturalnie porastający obszar Chin, Tybetu i Birmy. W krajowych szkółkach dostępnych jest kilka odmian uprawnych pigwowca okazałego, cenionych ze względu na obfite, wczesnowiosenne kwitnienie. Większość z nich ma kwiaty pojedyncze w kolorze czerwonym, białym lub różowym. Odmiana ‘Yukigoten’ wyróżnia się pełnymi kwiatami w żółtokremowym odcieniu, elegancko wyeksponowanymi na tle młodych, soczyście zielonych listków. 

Pigwowiec okazały ‘Yukigoten’ początkowo tworzy wyprostowane, później szeroko rozpostarte krzewy dorastające do 1,5 m wysokości. Liczne pędy pokryte szarobrązową korą są gęsto splątane i zaopatrzone w kłujące ciernie. Ciemnozielone, błyszczące, niemal skórzaste liście mają jajowaty kształt, ostre zakończenia, a przy ogonku  charakterystyczne, zaokrąglone przylistki. Młode przyrosty są czerwonawobrązowe. Żółtokremowe, pełne kwiaty mają lekko seledynowy środek, po rozwinięciu ukazują cytrynowe pręciki i słupek. Osadzone na krótkich szypułkach i zebrane po kilka sztuk kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Krzewy zakwitają pod koniec kwietnia i w maju, kwitną obficie razem z rozwijającymi się liśćmi. Z części kwiatów zawiązuję się drobne owoce przypominające małe jabłka. Dojrzałe owoce mają żółtą skórkę, są bardzo aromatyczne, ale pozostają wyjątkowo twarde. Zawierają dużo witaminy C oraz pektyn. Nie nadają się do jedzenia na surowo, są jednak doskonałe na przetwory. Odmiany pigwowca o kwiatach pełnych owocują słabiej w porównaniu do odmian o kwiatach pojedynczych. Stąd jeśli chcielibyśmy zbierać bardziej obfite plony warto posadzić odmianę ‘Rubra’ o kwiatach czerwonych lub pigwowiec japoński ‘Cido’ o kwiatach pomarańczowoczerwonych. 

Ogromną zaletą pigwowców są niewielkie wymagania glebowe. Krzewy te dobrze zimują, znoszą suszę i zanieczyszczenie powietrza, są odporne na ataki szkodników i porażenia przez choroby grzybowe. Do obfitego kwitnienia wymagają jedynie pełnego nasłonecznienia. W ocienieniu też kwitną, ale mniej intensywnie. Nadmiernie rozrastające się pędy można przycinać.