7 lutego 2017

Cyprysik Lawsona 'Minima Glauca'

Podziel się!

Chamaecyparis lawsoniana 'Minima Glauca' 
cyprysik Lawsona 'Minima Glauca'

Cyprysiki Lawsona to najczęściej sporej wielkości drzewa, o niebieskawym lub złocistym zabarwieniu. Odmiana ‘Minima Glauca’, jest zdecydowanie odmienna – karłowata i prawie kulista! Należy do grupy bardzo starych odmian – została wyhodowana w 1863r! I od tej pory, czyli przez ponad 150 lat ciągle jest w uprawie. Co ciekawe w 1993 roku otrzymała prestiżowe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society) – nagrodę AGM.

Odmiana ‘Minima Glauca’ tworzy początkowo prawie idealnie kuliste formy z czasem przybierające postać szerokostożkową. Krzewy rosną bardzo wolno, by w wieku 10 lat osiągnąć około 30 -40 cm średnicy. Stare egzemplarze mogą dorastać nawet do 2m wysokości. Pędy krótkie, lekko muszelkowate, gęste, wyprostowane, niebieskozielone. Roczne przyrosty nie przekraczają kilku centymetrów długości.

Cyprysik Lawsona ‘Minima Glauca’ należy do roślin stosunkowo łatwych w uprawie. Rośliny należy sadzić na glebach średnio żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Rośliny dobrze znoszą okresowe susze i nie  wymagają nawadniania. Jest to odmiana rzadko atakowana przez szkodniki. Na miejscach o dużej wilgotności podłoża może być narażona na fytoftorozę, która niestety niszczy system korzeniowy roślin. Odmiana ‘Minima Glauca’ należy do roślin o średniej mrozoodporności, dlatego w czasie ostrych, mroźnych zim może przemarzać - szczególnie w północno-wschodniej Polsce. Jak większość roślin iglastych pędy tego cyprysika wykazują dużą wrażliwość na psi mocz – a więc rośliny muszą być odizolowane od naszych czworonożnych pupili!       

Odmiana ‘Minima Glauca’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i na skalniakach. Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego  (Juniperus communis) ‘Green Carpet’ lub płożącego( J. horizontalis) ‘Glacier’ a także niskich okrywowych bylin np. tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia)  ‘Aurea’. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów. W tym wypadku należy zdecydowanie unikać nadmiernego podlewania roślin!