27 grudnia 2022

Cis pospolity ‘Repandens’

Podziel się!

Taxus baccata ‘Repandens’
Cis pospolity ‘Repandens’

To stara, ale ciągle popularna odmiana, wprowadzona do uprawy w USA w 1887 roku. Rośnie silnie, tworzy szeroko rozrastające się krzewy osiągające po 10 latach uprawy około 0,6 m wysokości przy prawie 2 m średnicy. Stare egzemplarze osiągają 0,9 m wysokości i nawet 4 m szerokości. Pędy główne są sztywne, ułożone prawie poziomo przy ziemi, natomiast boczne gałązki lekko przewieszają się. Młode pędy są zielone, starsze gałęzie i pnie pokrywa brązowa kora. Igły podobne jak u gatunku są płaskie, ułożone grzebieniowato, ciemnozielone, mają do 3 cm długości i do 3 mm szerokości, w dotyku są miękkie, nie kłują. Jest to odmiana żeńska, ale nasiona zawiązuje nieliczne. Pojedynczo pojawiające się nasiona są otoczone czerwoną jadalną osnówką – jedyną częścią rośliny pozbawioną trującej taksyny i efedryny.

Cis do uprawy wymaga gleb dosyć żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych, o pH zbliżonym do obojętnego lub zasadowym. Toleruje niezbyt długie okresy suszy. Nie rośnie na glebach zimnych, kwaśnych i podmokłych oraz na podłożach skrajnie suchych i piaszczystych. W czasie ostrych zim, ostatnio bardzo rzadko występujących w kraju, może przemarzać lub wysychać, szczególnie od strony południowej, dlatego do jego uprawy lepiej wybierać stanowiska półcieniste lub nawet cieniste, ewentualnie cieniować w okresie mroźnej i słonecznej pogody. Dobrze reaguje się po cięciu, nadaje się na obwódki ścieżek lub rabat oraz niskie żywopłoty. Kupując rośliny warto sprawdzić, czy nie są porażone przez miseczniki, które chętnie opanowują rośliny (kryją się pod brązowymi tarczkami osadzonymi na pędach i liściach) wysysając sok i wydzielając spadź oraz czy igły nie noszą śladów uszkodzeń (wygryzień), spowodowanych przez przez opuchlaki – szkodniki w ostatnich latach masowo pojawiające się w ogrodach, zwłaszcza miejskich i osiedlowych.

Krzewy odmiany ‘Repandens‘ są polecane do dużych ogrodów i parków, gdzie dobrze prezentują się sadzone pojedynczo lub w większych grupach, jako rośliny okrywowe. Krzewy sadzone w grupach szybko tworzą zwartą okrywę. Nadają się do sadzenia na skarpach, ale z dala od dróg, bo igły są wrażliwe na aerozol solny oraz pod koronami drzew. Cięte gałązki nadają się do tworzenia świątecznych stroików. Odmiana ‘Repandens’ została wyróżniona prestiżową nagrodą Award of Garden Merit w 1993 roku.