27 sierpnia 2015

Clematis 'Duchess of Albany'

Podziel się!

Clematis 'Duchess of Albany'
powojnik 'Duchess of Albany'

Powojniki bylinowe to cenna grupa pnączy zdobiąca ogrody pięknymi kwiatami. Są to rośliny o wzniesionych, często drewniejących u podstawy pędach, które tak samo jak byliny pod koniec sezonu tracą część nadziemną i zimują w postaci pąków ukrytych pod powierzchnią gruntu. Na wiosnę nowe pędy wyrastają spod ziemi. Dzięki temu pnącza te dobrze zimują, kwitną corocznie i niezawodnie.

Powojnik ‘Duchess of Albany’ to odmiana wyhodowana przez Arthura Jackmana w Wielkiej Brytanii. Odmiana jest zaliczana do Grupy Teksensis, obejmującej pnącza uzyskane w wyniku krzyżowania i selekcji powojników wielkokwiatowych z powojnikiem teksaskim. Pnącze dorasta do 2-3 m wysokości, owijając się wokół podpór za pomocą ogonków liściowych. Rośliny sadzone na rabatach, pozbawione podpór płożą się po ziemi. Pąki kwiatowe zawiązują się na szczytach pędów. Rozwijają się z nich oryginalne kwiaty kształtem przypominające kwiaty tulipanów. Ich działki są jasnoróżowe wewnątrz, na zewnątrz ciemnoróżowe z długą, ciemną pręgą przebiegającą przez środek. Po otwarciu kwiaty mają około 5 cm długości i 7-8 cm średnicy. Rośliny kwitną od lipca do października.

Powojniki bylinowe tolerują przeciętne, dobrze zdrenowane ziemie, ale najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zalewanych, zbyt ciężkich, gliniastych oraz zbyt lekkich, piaszczystych. Preferują stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Wczesną wiosną należy usunąć wszystkie obumarłe pędy. Odcinamy je tuż przy podstawie. Natomiast jeśli pędy przetrwały i widać, że są żywe, przycinamy je na wysokość 5-10 cm od  ziemi. Nawożenie najlepiej przeprowadzać w połowie kwietnia nawozami o spowolnionym działaniu. W przeciwieństwie do niektórych powojników wielkokwiatowych powojniki bylinowe są mało podatne na choroby uwiądu.

Powojnik ‘Duchess of Albany’ jest rośliną niezwykle uniwersalną i łatwą w uprawie. Znajduje się na liście powojników polecanych dla początkujących ogrodników. Rośliny mogą być prowadzone jako typowe pnącza przy różnego rodzaju podporach lub jako rośliny okrywowe. Bardzo dobrze komponują się z bylinami oraz z innymi roślinami, z różami, niewielkimi krzewami oraz iglakami, które stanowią piękne tło dla ich czerwonych kwiatów. Powojnik ‘Duchess of Albany’ dobrze rośnie w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.