30 sierpnia 2016

Clematis 'Kardynał Wyszyński'

Podziel się!

Clematis 'Kardynał Wyszyński'
powojnik 'Kardynał Wyszyński'

Powojniki to wartościowe i uniwersalne pnącza ogrodowe o wielu zastosowaniach, ale przede wszystkim rośliny o zniewalającej urodzie kwiatów. Polska odmiana 'Kardynał Wyszyński' kwitnie bardzo obficie, obsypując się dużymi, jaskrawoczerwonymi kwiatami aż do końca lata. Ponieważ jest łatwa w uprawie, mogą się nią cieszyć nawet początkujący ogrodnicy.

Odmianę wyhodował Stefan Franczak w 1982 roku, nadając jej imię wielkiego Polaka. Zaliczana jest do powojników z Grupy Wielkokwiatowych Późno Kwitnących, wśród której jest kilka cennych polskich odmian odznaczonych medalami na wystawach światowych. Powojniki z tej grupy kwitną obficie przez całe lato, obsypując się dużymi kwiatami. Są łatwe w uprawie i odporne na zmienne warunki. Odmiana 'Kardynał Wyszyńskie' rośnie umiarkowanie silnie, osiągając 2-3 m wysokości. Wpina się po podporach za pomocą ogonków liściowych. Pędy ma delikatne, więc nie ma obawy, że zagłuszy rośliny, po których się wspina. Liście ma całobrzegie, trójlistkowe, jasnozielone. Kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych - obficie pod koniec czerwca i w lipcu, a potem w mniejszej liczbie aż do jesieni. Są duże, średnicy 15 cm, pojedyncze, złożone z 6-8 jaskrawy, aksamitnych działek, które w czasie kwitnienia lekko się przebarwiają - na początku kwitnienia są czerwone, a w trakcie przekwitania stają się bardziej fioletowe. Brzegi działek są karbowane, a pręciki są czerwonawe i mało widoczne.

Powojniki  wielkokwiatowe należy sadzić na stanowisku dobrze oświetlonym, ale nie gorącym. Górna część pnącza może pozostawać w słońcu, a podstawa powinna być ocieniona. Odmiana najlepiej rośnie w podłożu żyznym, próchnicznym, umiarkowanie wilgotnym, zdecydowanie nie podmokłym, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Pielęgnacja jest prosta i ogranicza się do wiosennego wycięcia wszystkich zeszłorocznych pędów na wysokości ok. 50 cm oraz do wiosennego zasilania młodych roślin. Odmiana doskonale wytrzymuje polskie zimy bez potrzeby okrywania (strefa mrozoodporności 4).

Odmiana 'Kardynał Wyszyński' nadaje się do uprawy przy ogrodzeniach i różnego rodzaju podporach przyściennych i wolno stojących, takich jak kraty, słupy, bramki i piramidy. Świetnie rośnie w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Jej walory dekoracyjne i użytkowe zostały docenione na wystawie Plantarium w 1990 roku w holenderskim Boskoop, gdzie otrzymała złoty medal w konkursie nowości.