30 listopada 2010

Clematis 'Lambton Park'

Podziel się!

Spośród setek odmian powojników na szczególną uwagę zasługują mieszańce zaliczane do Grupy Tangutica. Pnącza te charakteryzują się silnym wzrostem, dobrze znoszą niekorzystne warunki glebowe, są odporne na mróz, kwitną długo i obficie tworząc trwałe, puszyste owocostany. Jednym z najpiękniejszych przedstawicieli tej grupy jest żółto kwitnąca odmiana ‘Lambton Park’. Nawet początkujący ogrodnicy bez problemu poradzą sobie z uprawą tej wdzięcznej i niezwykle efektownej rośliny.

Clematis ‘Lambton Park’ (powojnik ‘Lambton Park’) został wyselekcjonowany przez Brytyjczyka Toma Benetta w 1985 roku i szybko zyskał uznanie miłośników pnączy. Odmiana rośnie silnie, osiąga nawet 4-5 metrów wysokości, przy czym roczne przyrosty mogą mierzyć do 3 metrów długości. Liście sezonowe, zielone, trójlistkowe o ząbkowanych brzegach blaszki liściowej. Pnącze owija się wokół podpór ogonkami liściowymi, szybko tworząc gęstą sieć splątanych pędów i liści. Od czerwca na tegorocznych pędach pojawiają się liczne, pękata pąki kwiatowe. Kwiaty mają średnicę około 7 cm, są zbudowane z czterech ciemnożółtych, lekko rozchylonych działek kielicha oraz licznych, zielono-żółtych pylników, zawieszonych na brązowych nitkach. Okres kwitnienia powojnika ‘Lambton Park’ rozciąga się aż do października, dystansując pod tym względem inne odmiany z Grupy Tangutica. Niemniej efektowne od kwiatów są puszyste owocostany, pojawiające się wkrótce po kwitnieniu. Przyjmują one postać delikatnych, jedwabistych lampioników. Pomimo subtelnego, eterycznego wyglądu, owocostany charakteryzują się dobrą trwałością i nierzadko pozostają na pędach aż do wiosny.

Clematis ‘Lambton Park’ jest idealną rośliną dla ogrodników - amatorów. Pnącze doskonale rośnie na większości gleb, nawet tych ubogich w składniki pokarmowe i próchnicę. Ponadto, w porównaniu z innymi powojnikami, najlepiej znosi okresowe susze. Sadząc roślinę w ogrodzie trzeba jedynie pamiętać, aby podłoże było przepuszczalne i zdrenowane, natomiast zdecydowanie należy unikać miejsc bardzo wilgotnych. Odmiany z Grupy Tangutica najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. W warunkach klimatycznych Polski zimują bez problemu. Bujny wzrost i kwitnienie na tegorocznych pędach dają możliwość dowolnego cięcia, w zależności od potrzeb, na przykład wówczas, gdy pnącze zaczyna zagłuszać sąsiadujących z nim drzewa i krzewy. Zabieg skracania pędów najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, pamiętając, że silnie cięte powojniki zakwitną 3-4 tygodnie później niż nieprzycinane. Co kilka lat zaleca się stosować radykalne cięcie odmładzające. Odmiany z Grupy Tangutica są rzadko atakowane przez szkodniki lub porażane przez choroby, łącznie z najgroźniejszą – uwiądem. Wszystkie wyżej wymienione cechy pozwoliły Międzynarodowemu Towarzystwu Powojnikowemu umieścić Clematis ‘Lambton Park’ na liście odmian polecanych początkującym ogrodnikom. Odmiana została także uhonorowana przez Brytyjskie Królewski Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodą AGM.

Clematis ‘Lambton Park’ jest świetną rośliną osłonową. Pnącze czepia się podpór za pomocą ogonków liściowych, stąd najłatwiej porasta wszelkiego rodzaju siatki, linki lub kratki. Doskonale nadaje się do okrywania wszelkiego rodzaju wysokich ogrodzeń, płotów, ekranów dźwiękochłonnych, ścian budynków, pergol i altan. Ciekawy efekt uzyskuje się sadząc pnącze u podstawy wysokich drzew o luźnej koronie, lub roślin, które z różnych powodów obumarły. Powojnik chętnie korzysta z tych naturalnych podpór tworząc przyciągające oko formy. Niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że odmiana nadaje się do sadzenie na terenach miejskich, zarówno przy ekranach osłonowych, jak i na rabatach zaopatrzonych w różnorodne konstrukcje wspierające. Odmianę ’Lambton Park’ można z powodzeniem wykorzystać jako nietypową roślinę okrywową, charakteryzującą się długim okresem kwitnienia oraz efektownymi, puszystymi owocostanami.