22 lipca 2013

Clematis 'Polish Spirit'

Podziel się!
powojnik 'Polish Spirit'
Grupa Viticella
 
Powojniki uznawane są za najpiękniejsze pnącza ogrodowe, ich liczne odmiany potrafią przyprawić o zawrót głowy. Kwiaty odmian późno kwitnących zawiązują się na pędach jednorocznych, dlatego ich kwitnienie jest niezawodne. Grupa Viticella skupia odmiany pochodzące od powojnika włoskiego lub z nim spokrewnione. Rośliny te są przystosowane zarówno do gorącego klimatu Europy Południowej, jak i chłodniejszych rejonów północnych, kwitną niezwykle obficie latem lub jesienią. Jedną z najatrakcyjniejszych odmian w tej grupie jest polska odmiana ‘Polish Spirit’, popularna nie tylko w Polsce, ale także na świecie.
 
Powojnik ‘Polish Spirit’ to odporne, silnie rosnące pnącze dorastające do 3-4 metrów wysokości. Liście drobne, pierzastozłożone z 5-7 listków, sezonowe, zielone, zachowujące świeżość do jesieni. Ogonki liściowe mają zdolność do owijania się wokół podpór, dzięki czemu roślina szybko wspina się po słupka, kratkach lub innych konstrukcjach wspierających lub sąsiednich roślinach. Pojedyncze, ciemne kwiaty rozwijają się od końca czerwca do października, mają 8-10 cm średnicy. Są zbudowane z 4-6 fioletowopurpurowych działek, na zewnątrz jasnofioletowych z szarawą pręgą. W centrum kwiatu znajdują się fioletowoczerwone pylniki zawieszonych na zielonkawych nitkach. Kwitnienie jest bardzo obfite i długotrwałe. Owoce ciekawe, dekoracyjne, choć nie w takiej mierze puszyste jak u powojników z Grupy Tangutica.
 
Powojnik ‘Polish Spirit’ najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jeśli gleba w miejscu, gdzie planujemy posadzić pnącze jest uboga, warto ją użyźnić, zaś gleby zwięzłe, gliniaste należy koniecznie rozluźnić. Rośliny najlepiej sadzić na wystawie południowej, chociaż mogą rosnąć również w półcieniu, w odległości co najmniej 30 cm od murów lub około metra od większych roślin, stanowiących ich naturalną podporę do wspinania. Odmiana odporna na mróz. Dosyć silne cięcie przeprowadza się wiosną na wysokości około 50 cm od ziemi.
 
Clematis ‘Polish Spirit’ łatwo porasta wszelkiego rodzaju siatki, słupki, kratki, płoty, ażurowe ścianki altan oraz pergol.Wygląda ciekawie, gdy wspina się po naturalnych podporach, niedużych drzewach, większych krzewach liściastych oraz iglastych o jasnym ulistnieniu. Dobrze sprawdza się w roli pnącza okrywowego lub osłonowego. Odmiana wyhodowana przez Stefana Franczaka, wprowadzona na rynek w 1990 roku. Odznaczona nagrodą Award of Garden Merit (AGM) przyznawaną przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).