12 grudnia 2016

Cornus alba 'Siberian Pearls'

Podziel się!

Cornus alba 'Siberian Pearls'
dereń biały 'Siberian Pearls'

Nie bez powodu dereń biały jest jednym z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Praktycznie każda jego część jest dekoracyjna - ma czerwone pędy, ładne liście, kwiaty i owoce, dorodny pokrój. Jest też odporny i mało wymagający - niestraszny mu nawet najtęższy mróz, wytrzymuje suszę i warunki miejskie. Odmiana 'Siberian Pearls' jesienią przyciąga wzrok jaskrawą czerwienią liści oraz bardziej intensywną niż u gatunku barwą pędów.

Odmiana została wyselekcjonowana w szkółkach S.J. Nedered & Zonen w Holandii w 1989 roku. Podobnie jak gatunek dorasta do 2-2,5 m wysokości i 3 m szerokości, ale zajmuje jej to trochę więcej czasu, bo rośnie wolniej. Jeśli krzew nie jest przycinany, przyrasta do 20 cm rocznie. Po przycięciu pędy rosną szybko, osiągając w kilka miesięcy wysokość  do 2 m. Krzew ma szeroki krzaczasty pokrój i proste, elastyczne, lekko pokładające się pędy, które  po zetknięciu z ziemią łatwo się ukorzeniają. Pędy to największa ozdoba derenia białego. Młode mają błyszczącą, intensywnie czerwoną korę, a starsze - czerwonobrązową. Równie ważną ozdobą krzewu są liście - jajowate, zaostrzone na wierzchołku i zaokrąglone u nasady, długości 4-10 cm i szerokości 7 cm. Młode wiosenne liście opisywanej odmiany są jasnozielone, potem trochę ciemnieją, by jesienią stać się intensywnie czerwone. Odmiana podobnie jak gatunek kwitnie na biało w maju i czerwcu. Kwiaty ma drobne, średnicy 5 mm, białokremowe, zebrane w baldachowate kwiatostany średnicy 5 cm. Jesienią, w połowie października w miejscu kwiatowych gron dojrzewają srebrzystobiałe kuliste owoce średnicy 7-8 mm. Na tle czerwonych liści kontrastujące białe owoce wyglądają jak korale.

O wyjątkowej odporności derenia białego i jego odmiany 'Siberian Pearls' na zmienne warunki siedliskowe najlepiej świadczy to, że można go sadzić praktycznie na każdej glebie. To prawda, że najbardziej  lubi podłoża żyzne i wilgotne, a nawet ciężkie i podmokłe, ale dobrze sobie radzi na glebie suchej i piaszczystej. Preferują gleby o kwaśnym odczynie, ale nie przeszkadza mu podłoże wapienne. Może rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu. Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 3) i zanieczyszczenie powietrza. Krzew utrzyma wyprostowany uporządkowany pokrój oraz wypuści młode, ładnie wybarwione pędy, jeśli co roku wiosną będzie przycinany na wysokości 15-20 cm nad ziemią.

 

Dereń biały jest uniwersalnym krzewem o wielu zastosowaniach w ogrodach przydomowych, parkach i zieleni miejskiej. Może rosnąć pojedynczo, jako silny akcent kolorystyczny na trawniku czy rabacie, w dużych grupach oraz tworzyć wysokie niestrzyżone lub strzyżone żywopłoty.