23 stycznia 2012

Cornus alba 'Sibirica'

Podziel się!

Cornus alba ‘Sibirica’ 

Wartość dekoracyjna niektórych gatunków krzewów ujawnia się w okresie bezlistnym. Gdy po nastaniu jesiennych przymrozków z gałązek spadną ostatnie liście, a ziemię przyprószy śnieg, uwagę miłośników ogrodów z pewnością przyciągną oryginalne pędy, wyróżniające się intensywnym wybarwieniem, ciekawą formą lub ułożeniem. Dobrym przykładem tego typu rośliny jest dereń biały ‘Sibirica’ – krzew o jaskrawych, czerwonych pędach, najpiękniej wybarwionych właśnie na przełomie zimy i wiosny.

Dereń biały występuje w północnej części Rosji i Chin, rośnie także na terenie Mongolii, Korei oraz Japonii. Gatunek tworzy wysokie krzewy porastające wilgotne lasy i zarośla. Odmiana ‘Sibirica’, znana w uprawie już od pierwszej połowy XIX wieku, dorasta do 2,5-3 metrów wysokości oraz podobnej szerokości. Pędy wyrastające ze środka krzewów są proste, strzeliste, zaś pędy położone peryferyjnie wyginają się łukowato ku ziemi.  Wszystkie pędy jednoroczne przybierają intensywną, koralowoczerwoną barwę.  Gładką korę pokrywa woskowy nalot, nadając im wyraźny połysk. Na pędach dwuletnich i starszych czerwień nie jest już tak jaskrawa, jak na młodych przyrostach, dlatego co 2-3 lata warto krzewy silnie przycinać. Wraz z nadejściem wiosny na gałązkach pojawiają się zielone, szerokojajowate liście z wyraźnie zaznaczonymi 5-7 parami nerwów bocznych. Krzewy zakwitają na przełomie maja i czerwca. Drobne, kremowo-żółte kwiaty są zebrane w niewielkie, baldaszkowate kwiatostany. Kuliste, białe owoce mają około 7-8 mm średnicy, szczególnie ładnie prezentują się  na tle zielonych liści i czerwonych pędów. Zimą stanowią pożywienie dla ptaków.

Dereń biały ‘Sibirica’ ma niewielkie wymagania glebowe, jednak najlepiej rośnie na glebach świeżych, wilgotnych, na stanowiskach słonecznych.  Może być także sadzony w miejscach podmokłych, a nawet bagnistych, ale nie jest przy tym wrażliwy na okresowy niedobór wody. Co więcej, krzewy derenia białego są wytrzymałe na zanieczyszczenie powietrza i gleby, stąd ich duża przydatność do sadzenia w terenach zurbanizowanych, na miejskich placach i skwerach oraz wzdłuż dróg lub ulic. Ponadto rośliny są bardzo odporne na niskie temperatury oraz rzadko atakowane przez szkodniki czy choroby. Dzięki łatwej uprawie i bogatym walorom dekoracyjnym odmiana ‘Sibirica’ została uhonorowana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą AGM.

Cornus alba
‘Sibirica’
jest zaliczany do podstawowego doboru krzewów stosowanych w różnego rodzaju założeniach ogrodowych. Najefektowniej prezentuje się w okresie bezlistnym, sadzony pojedynczo lub w grupach. Czerwone pędy wyjątkowo wyraźnie odznaczają się na tle białego śniegu lub zielonej ściany żywopłotów z roślin iglastych. Dobrym miejscem do uprawy derenia białego są tereny w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych. Kompozycje z innymi krzewami, ozdobnymi zarówno z pędów jak i liści, pozwalają uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny w ciągu całego roku. Ścinane zimą pędy stanowią doskonały materiał do tworzenia kompozycji florystycznych.