13 marca 2014

Corylus avellana 'Pendula'

Podziel się!

Corylus avellana 'Pendula'
leszczyna pospolita 'Pendula'

to szeroki, kopulasty krzew ze zwisającymi gałęziami, najczęściej uprawiany jako forma pienna, w postaci małego drzewka z parasolowatą koroną. Jest to stosunkowo stara odmiana. Pierwsze wzmianki o jej uprawie pochodzą z Czech z 1865 roku. Rośnie silnie, zwykle osiąga większą szerokość niż wysokość. Dorosłe egzemplarze dorastają do 2-3 m wysokości i 4-5 m szerokości. Leszczyna pospolita jest rośliną rozdzielnopłciową, jednopienną (kwiaty męskie i żeńskie występują osobno na jednym egzemplarzu). Kwiaty żeńskie są niepozorne, ukryte w pączkach, w czasie kwitnienia wychylają na zewnątrz jedynie czerwone znamiona słupków. Kwiaty męskie są zebrane w długie, dekoracyjne kotki zwisające ze szczytów bocznych gałązek. Kwitnienie jest bardzo wczesne, ma miejsce przed rozwojem liści, zwykle na początku marca. Okrągławe, zaostrzone na wierzchu i sercowate u nasady liście rozwijają się na przełomie kwietnia i maja. Owoce w postaci podłużnych orzechów częściowo otoczonych listkowatą okrywą dojrzewają na początku jesieni. Są bardzo smaczne i pożywne, dlatego często zanim zdążymy je zebrać padają łupem wiewiórek, gryzoni i ptaków.

Leszczyna pospolite jest gatunkiem o niewielkich wymaganiach glebowych, łatwym w uprawie, tolerancyjnym w stosunku do gleby i światła, odpornym na mróz. Źle rośnie jedynie na glebach ciężkich i mokrych. Starsze egzemplarze wykazuje dużą tolerancję na suszę. W upalne lata liście mogą być atakowana przez przędziorki.

Odmiana ‘Pendula’ najpiękniej prezentuje się wyeksponowana na tle dużego, zadbanego trawnika oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Krzewy nadają się do sadzenia w przestronnych ogrodach przydomowych, w parkach i zieleni osiedlowej. niezwykle efektownie wyglądają parasole utworzone przez egzemplarze zaszczepione na wysokiej podkładce.