15 listopada 2012

Cotoneaster ×suecicus 'Coral Beauty'

Podziel się!

Cotoneaster ×suecicus ‘Coral Beauty’
irga szwedzka 'Coral Beauty'

Cotoneaster suecicus ‘Coral Beauty’ to karłowy, płożący po ziemi krzew o długich pędy, częściowo uniesionych i łukowato opadających, dorastający do 60 cm wysokości. Pędy leżące na ziemi łatwo zakorzeniają się. Zimotrwałe, w zarysie jajowate liście mają około 2 centymetrów długości. Blaszki liściowe są ciemnozielone, od góry silnie błyszczące. Krzewy zakwitają w maju, tworzą niewielkie, białe kwiaty w kątach liści. Liczne, kuliste owoce dojrzewają w sierpniu, przyjmując pomarańczowo-czerwoną barwę. Owoce utrzymują się na krzewach do wiosny, chyba że wcześniej wypatrzą je ptaki.

Irga szwedzka ma umiarkowane wymagania glebowe. Preferuje gleby lżejsze i przepuszczalne. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. W okresie suszy dobrze reaguje na podlewanie. W stosunku do innych gatunków o liściach zimotrwałych, odmiana ‘Coral Beauty’ charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością. Niemniej jednak we wschodniej części kraju, zwłaszcza w bezśnieżne zimy, wymaga okrycia. Krzew rośnie zdrowo, rzadko jest atakowany przez szkodniki. Choroby porażają rośliny sporadycznie, zwykle tylko wtedy, gdy krzewy rosną na glebach podmokłych lub okresowo zalewanych. Wszystkie irgi dobrze znoszą umiarkowane strzyżenie.
Cotoneaster suecicus ‘Coral Beauty’ najpiękniej prezentuje się w miejscach, gdzie jej pędy mogą swobodnie opadać lub zwieszać się, a więc na skalniakach, skarpach lub murach oporowych zabezpieczających nasypy. Roślina doskonale spełnia funkcję okrywową i zadarniającą. Pełzające po ziemi pędy łatwo zakorzeniają się, chroniąc glebę przed erozją. Bardzo dobrze sprawdza się sadzona przy brzegach kanałów i zbiorników z wodą.