5 stycznia 2022

Dąb błotny ‘Green Dwarf’

Podziel się!

Quercus palustris ‘Green Dwarf’
Dąb błotny ‘Green Dwarf’

Dąb błotny to gatunek amerykański, który wbrew swojej nazwie całkiem dobrze znosi suszę i nie sprawia kłopotów w uprawie. Wyhodowana w Holandii w latach 70. XX wieku odmiana ‘Green Dwarf’ to wolno rosnąca forma kulista o gęstym ulistnieniu i spektakularnej jesiennej barwie liści. Ponieważ roślinę rozmnaża się przez szczepienie formą najczęściej dostępną w sprzedaży jest drzewo o prostym pniu i kulistej koronie. Kupując taką roślinę należy pamiętać, że długość jej pnia już się nie zmieni, przyrastać będzie natomiast korona, która po 10 latach uprawy osiąga zwykle około 1 m średnicy. Dąb błotny ma głęboko klapowane, zielone, błyszczące liście, jesienią pięknie przebarwiające się na pomarańczowo, czerwono, w kolorze miedzi i dojrzałego wina. Wiosną liście rozwijają się dosyć późno, dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenia związane z występowaniem przymrozków.

Dąb błotny najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, głęboko uprawionych, ale całkiem dobrze radzi sobie też na przeciętnych glebach ogrodowych. Toleruje okresowe zalewanie wodą, jest też odporny na suszę i mróz. W warunkach klimatycznych Polskim może być uprawiany na terenie całego kraju. Wymaga stanowisk słonecznych, choć toleruje niewielkie ocienienie. W przeciwieństwie do krajowych gatunków dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) jego liście nie są porażane przez mączniaka prawdziwego. Rośnie zdrowo, rzadko jest atakowany przez szkodniki. Czasami na pędach może pojawić się misecznik, który jednak nie stanowi większego zagrożenia, zwłaszcza dla starszych drzew.

Dąb błotny ‘Green Dwarf’ nadaje się do sadzenia zarówno w niewielkich ogrodach przydomowych, jak i na terenach miejskich. Ze względu na trwałość i długowieczność jest doskonałym drzewem pamiątkowych. Dzięki niewielkim rozmiarom nadaje się do uprawy na działkach i cmentarzach. Efektownie prezentuje się pojedynczo, jako soliter sadzony w miejscach wyeksponowanych, oraz jako centralny element na rabatach bylinowych. Gęsta korona tworzy znakomite warunki gniazdowania licznych gatunków ptaków.

Podobną odmianą tego samego gatunku o kulistej koronie, ale nieco szybszym tempie wzrostu jest ‘Isabel’. Natomiast spośród form wąskich, o kolumnowym pokroju warto zwrócić uwagę na odmianę ‘Green Pillar’ – nowość na naszym rynku, która może mieć duże znaczenie w przypadku zastosowania w zieleni miejskiej, jako drzewo alejowe i przyuliczne.