25 października 2021

Dąb ‘Monument’

Podziel się!

Quercus ‘Monument’
Dąb ‘Monument’

To jedna z cenniejszych polskich odmiana dębu o kolumnowym pokroju, uzyskana w 1984 roku w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z nasion dębu kaukaskiego (Q. macranthera), zapylonego najprawdopodobniej pyłkiem kolumnowej odmiany dębu szypułkowego (Q. robur ‘Fastigiata’). Odmiana odznacza się wysoką zdrowotnością liści. W 2009 roku otrzymała najwyższe wyróżnienie - złoty medal w konkursie roślin nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to życie” w 2009 roku.

Dąb ‘Monument’ rośnie szybko, tworząc zwartą, szerokokolumnową koronę. Obecnie najstarsze egzemplarze mają około 10 m wysokości. Wyrastające od samej nasady pnia konary są wzniesione, masywne i grube, ułożone równolegle wobec siebie. Elementem ozdobnym drzewa są duże, skórzaste liście dorastające do 18 cm długości. Z wierzchu liście są ciemnozielone i błyszczące, od spodu owłosione, jasnoszare, matowe, z zaokrąglonymi klapami na brzegach. Blaszki liściowe są osadzone na krótkich ogonkach liściowych, u ich nasady widać wyraźne uszka. Nerwy boczne dochodzą do końców klap. Liście rozwijają się późną wiosną, są uniesione do góry, dzięki czemu część z nich ukazuje jaśniejszą, spodnią stronę.

Dąb ‘Monument’, podobnie jak inne gatunki i odmiany dębów, najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, głęboko uprawionych, o odczynie lekko kwaśnym po obojętny. Odmiana jest w pełni mrozoodporna. Wymaga stanowisk słonecznych, ale w młodości toleruje niewielkie ocienienie. Odmiana ‘Monument’ wykazują wysoką odporność na porażenie przez choroby grzybowe, zwłaszcza mączniaka prawdziwego dębu. Gdy na początku lata liście rodzimych gatunków dębów pokrywa szary nalot, ulistnienie odmiany ‘Monument’ nadal pozostaje zdrowe.

Odmiana ‘Monument’ nadaje się do sadzenia zarówno w niewielkich ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni miejskiej, osiedlowej, a także jako drzewo przyuliczne. Ze względu na trwałość i długowieczność jest doskonałym drzewem pamiątkowych. Efektownie prezentuje się sadzony pojedynczo, jako soliter, oraz jako drzewo alejowe. Gęsta korona stwarza dogodne warunki gniazdowania licznych gatunków ptaków.