14 czerwca 2023

Dereń kousa ‘Satomi‘

Podziel się!

Cornus kousa ‘Satomi‘
Dereń kousa ‘Satomi‘

Derenie o ozdobnych kwiatach to jedne z najoryginalniejszych drzewek ogrodowych. Rośliny te przyciągają uwagę ozdobnymi liśćmi wyrastającymi u podstawy kwiatostanów – podsadkami, które do złudzenia przypominają kwiaty, choć nimi nie są. W trakcie kwitnienia rośliny prezentują się spektakularnie.

W polskich szkółkach i centrach ogrodniczych dostępne są liczne odmiany dwóch gatunków derenia o dekoracyjnych, barwnych podsadkach: pochodzącego z Azji derenia kousa (Cornus kousa) oraz pochodzącego z Ameryki Północnej derenia kwiecistego (Cornus florida). Dereń kousa charakteryzuje się lepszą mrozoodpornością, można go uprawiać na terenie całego kraju. Dostępne w szkółkach odmiany różnią się między sobą siłą wzrostu oraz kolorem, wielkością i kształtem podsadek. Niektóre mają też barwne liście.

Dereń kousa ‘Satomi’ jest odmianą wyselekcjonowaną w Japonii w 1986 roku w szkółkach Shibamichi Honten. Jest to nieduże drzewo o rozłożystym pokroju, luźnej koronie. Dorasta do 4-5 m wysokości. Pędy są początkowo wzniesione, natomiast gałęzie układają się horyzontalnie. Liście są eliptyczne, ostro zakończone, mają do 12 cm długości, atrakcyjne przebarwiają się jesienią na żółto, czerwono i purpurowo. Kwiaty są zebrane w małe główkowate kwiatostany (przypominające żółtozielone pomponiki) otoczone od spodu atrakcyjnymi, różowiejącymi podsadkami. Podsadki są eliptyczne, ostro zakończone, mają od 5 do 6 cm długości, początkowo są jasnoróżowe, potem różowe, stanowią największą ozdobę rośliny. Odmiana ta kwitnie bardzo obficie w czerwcu. Kuliste, czerwone owoce dojrzewają we wrześniu, przypominają owoce liczi chińskiego i są jadalne, choć niezbyt smaczne.

Dereń kousa ‘Satomi’ jest odporny ma mróz, przemarza jedynie w bardzo mroźne zimy. Sadzić go należy na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o kwaśnym pH. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru. Dosyć dobrze znosi krótkotrwałą suszę.

Rośliny najpiękniej prezentują się sadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach na tle regularnie koszonego trawnika albo nad brzegiem oczka wodnego. Drzewa dereni są ozdobne nie tylko w okresie kwitnienia, ale także latem i jesienią – dzięki ładnym, atrakcyjnie przebarwiającym się liściom.