27 lutego 2014

Erica carnea 'Rubinteppich'

Podziel się!

Erica carnea 'Rubinteppich'
wrzosiec krwisty 'Rubinteppich'

Wrzośce to niskie, poduchowate krzewinki z wyglądu bardzo podobne do wrzosów. Gatunkiem najczęściej uprawianym w kraju jest pochodzący z górskich regionów Europy Środkowej i Południowej wrzosiec krwisty, kwitnący obficie na przełomie lutego i marca. Dostępne w sprzedaży, liczne odmiany wrzośca krwistego to rośliny wyjątkowo wdzięczne w uprawie, polecane do sadzenia na wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych. Wiele z odmian ogrodowych lepiej znosi surowe zimy od bardziej u nas popularnego wrzosu pospolitego.

‘Rubinteppich’ to zimozielona krzewinka dorastająca do 15 cm wysokości i około 40 cm średnicy o zwartym, gęstym pokroju i ciemnoróżowych kwiatach. Drobne, igiełkowate, ciemnozielone listki (długości 5-8 mm) są osadzone pojedynczo lub po 2-3 wokół cienkich pędów, pokładających się po ziemi i z czasem zakorzeniających. Późną jesienią liście nabiegają brązem i lekko ciemnieją. ‘Rubinteppich’ należy do grupy najwcześniej kwitnących roślin przedwiośnia. Pierwsze kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca, a kwitnienie trwa od 3 do nawet 5 tygodni (zależnie od temperatury). Rubinoworóżowe kwiaty są zbudowane z 4 wolnych działek kielicha i zrośniętych ze sobą płatków korony, tworzących pękaty dzbanuszek, z którego wyrastają ciemne pylniki i długi słupek. Kwitnienie jest niezwykle obfite. W tym czasie a nad krzewinkami pracowicie uwijają się wybudzone z zimowego letargu owady, pszczoły i trzmiele, poszukujące ukrytego wewnątrz dzbanuszków słodkiego nektaru. Zaschnięte kwiaty pozostają na pędach, dlatego należy je usuwać zaraz po kwitnieniu. Zabieg ten sprzyja krzewieniu, tworzeniu nowych pędów i utrzymaniu zwartego pokroju w kolejnych latach. Wiosenne cięcie stymuluje tworzenie licznych pąków kwiatowych, wiążących się na jednorocznych przyrostach w drugiej połowie lata.

Wrzosiec krwisty dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, próchniczych, ale także ubogich w składniki pokarmowe, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie podłoża. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. Na gleba suchych wymaga podlewania, zwłaszcza wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty. Po posadzeniu zaleca się ściółkowanie gleby przekompostowaną korą sosnową. Ściółkowanie pozwala ograniczyć parowanie wody z gleby, zachwaszczenie oraz sprzyja utrzymaniu kwaśnego pH podłoża. ‘Rubinteppich’ to odmiana o dobrej mrozoodporności, niemniej jednak w bezśnieżne i mroźne zimy warto zabezpieczyć rośliny przed nadmierną transpiracją poprzez lekkie okrycie np. gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną.

Wrzosiec krwisty ‘Rubinteppich’ najpiękniej prezentuje się sadzony w nieregularnych grupach na wrzosowiskach, gdzie wczesną wiosną tworzy wyrazisty akcent kolorystycznych. Intensywna, rubinowoczerwona barwa kwiatów z daleka przyciąga uwagę. Sadzony na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowi ich ciekawe uzupełnienie. Efektowne kompozycje tworzy z niskimi różanecznikami, azaliami, kalmią i pierisem.