4 maja 2011

Euonymus fortunei 'Emerald'n Gold'

Podziel się!

Euonymus fortunei ‘Emerald’n Gold‘

Trzmielina pnąca pochodzi z Chin, Japonii i Korei, do Europy została sprowadzona na początku XX wieku. Gatunek należy do rodziny dławiszowatych i wykazuje cechy pośrednie między krzewem a pnączem. Jej pędy mają słabe zdolności czepiania się ale sadzona przy pniach drzew, ogrodzeniach, kamieniach lub innych podporach wypiętrza się i sprawia wrażenie, jakby się na nie wspinała. Euonymus fortunei ‘Emerald’n Gold‘ jest odmianą o pięknym zimotrwałym ulistnieniu i powolnym wzroście.  Brzeg eliptycznych, skórzastych liści otacza gruby, nieregularny margines w kolorze złocisto-żółtym. Swobodnie sadzone rośliny dorastają do około pół metra wysokości i dwa razy większej szerokości. Płożące po ziemi pędy łatwo się ukorzeniają. W lipcu na trzemielinach mogą pojawić się niepozorne, zielonkawo-białe kwiaty, jednak w przypadku odmiany ‘Emerald’n Gold’ są one pozbawione walorów dekoracyjnych. Rzadko też dochodzi do zawiązania i dojrzewania owoców. Jesienią krzewy zmieniają barwę na purpurowo-różową i utrzymują ją przez całą zimę.

Trzmielina pnąca ‘Emerald’n Gold’ jest rośliną ciepłolubną, najlepiej czuje się w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów, a także lekko ocienionych, szczególnie w okresie zimy. Wprawdzie na stanowiskach zbyt cienistych traci intensywnie żółte wybarwienie, ale wówczas jest mniej narażona na uszkodzenia liści podczas surowych, bezśnieżnych zim. Roślina nie jest wybredna w stosunku do podłoża, toleruje większość uprawnych gleb ogrodowych zasobnych w wodę, ale nie podmokłych. Świetnie znosi przycinanie i formowanie. Zabieg ten sprzyja tworzeniu nowych pędów, zagęszczeniu krzewów i utrzymaniu zwartej formy. W przeciwieństwie do gatunków o liściach sezonowych, trzemielinę pnącą rzadko atakują szkodniki. Niekiedy zdarza się, że po zimie wierzchołkowe pędy ulegają porażeniu przez szarą pleśń lub przemarzną, należy je wtedy przyciąć.

Euonymus fortunei ‘Emerald’n Gold’ jest jedną z najbardziej uniwersalnych roślin ogrodowych. Można ją sadzić zarówno w słońcu jak i w cieniu, może służyć jako roślina okrywowa, rabatowa oraz do obsadzania pojemników ustawianych na balkonach, tarasach, ogródkach kawiarnianych. Polecana do sadzenia w grupach z roślinami iglastymi, z którymi tworzy ładne zestawienia kolorystyczne. Odmiana wielokrotnie nagradzana m.in. prestiżową nagrodą Award of Garden Merit (1993r.) nadawaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.