13 lutego 2024

Fargezja rdzawa

Podziel się!

Fargesia rufa
Fargezja rdzawa

Spośród setek występujących na świecie gatunków  bambusów tylko nieliczne można uprawiać w gruncie w klimacie naszego kraju. Posadzone w miejscach zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru, na lekko wilgotnych, przepuszczalnych podłożach rośliny te będą zdobiły ogród przez cały rok swoim trwałym ulistnieniem oraz dekoracyjnymi łodygami.

Jednym z wartościowych gatunków bambusów o wysokiej odporności na mróz, który można z powodzeniem uprawiać niemal w całej Polsce, jest fargezja rdzawa. Jest to pochodząca z Azji zimozielona roślina zaliczana do grupy bambusów kępkowych, tworząca krótkie, podziemne kłącza, z których wyrastają drewniejące źdźbła z licznymi, lancetowatymi i błyszczącymi liśćmi. Zielone łodygi z lekko pomarańczowymi pochwami są dosyć cienkie, zwykle nie przekraczają 1 cm średnicy, mają tendencję do lekkiego rozkładania się na boki, są niezbyt widoczne ze względu na gęstą pokrywę drobnych, lancetowatych liści. Roślina dorasta do 2-3 m wysokości, tworzy zwarte kępy, nie daje rozłogów i nie jest inwazyjna.

Fargezja rdzawa wymaga miejsc ciepłych, zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru, słonecznych lub półcienistych, podłoży przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Na wschodzie kraju może przemarzać, ale wtedy można ją uprawiać w donicach chowanych na zimę do chłodnych, widnych pomieszczeń. Gatunek ten prezentuje się wyjątkowo egzotycznie i ma szereg zalet – oprócz tego że jest zielony przez cały rok, to jest też bardzo żywotny, odporny na choroby i szkodniki - w praktyce nie wymaga żadnych zabiegów ochrony chemicznej. Ponieważ uprawiane u nas bambusy nie kwitną, nie stanowi też zagrożenia dla alergików. Bambusowe kępy lub zagajniki są miejscami kryjówki i gniazdowania ptaków. Orientalnych charakter rośliny oraz kojący szelest ich liści, poruszających się na wietrze sprawiają, że bambus ten coraz częściej gości w naszych ogrodach, a także na tarasach i balkonach - uprawiany jako roślina pojemnikowa.