23 kwietnia 2020

Fotergilla większa

Podziel się!

Fothergilla major
Fotergilla większa

Fotergille to mało znane krzewy pochodzące a Ameryki Północnej, blisko spokrewnione z oczarami. W ogrodach uprawia się je dla ozdobnych kwiatów, rozwijających się wczesną wiosną, oraz dekoracyjnych liści. Są to jedne z najpiękniej przebarwiających się krzewów jesienią. Spośród trzech znanych gatunków fotergilli najczęściej uprawianym i dostępnym w krajowych szkółkach jest fotergilla większa.

Jest to wolno rosnący krzew o nieregularnym pokroju, osiągający od 1,5 do 2 m wysokości i podobnej szerokości. Roślina rozrasta się za pomocą odrostów, ale nie jest ekspansywna. Kwitnie wraz z rozwijającymi się liśćmi na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w kłosowate, puszyste kwiatostany o długości 5-6 cm, przypominające miniaturowe szczotki do mycia butelek. Swoją puszystość i lekkość kwiatostany zawdzięczają długim, białym nitkom pręcików. W czasie kwitnienia roślina roztacza wokół miodowy zapach wabiący owady zapylające. Liście fotergilli przypominają liście olchy, mają około 12 cm długości, są skórzaste, ciemnozielone, od spodu sinawe, jesienią efektownie przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo. Jesienią krzewy są chyba jeszcze bardziej ozdobne, niż wiosną, w czasie kwitnienia.

Krzewy fotergilli są łatwe w uprawie, odporne na mróz, nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Dają sobie radę także na glebach mniej żyznych, ale nie tolerują wapnia. Dobrze sprawdzają się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.

Fotergilla większa to krzew warty popularyzacji. Doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach, zwłaszcza na rabatach z roślinami z grupy wrzosowatych. Można je sadzić także w zieleni parkowej i osiedlowej. Pięknie prezentują się sadzone nad wodą. Obok samego gatunku na uwagę zasługuje odmiana ‘Bulkyard’ o liściach wyraźnie piłkowanych oraz odmiany mieszańcowe, uzyskane w wyniku krzyżowania z fotergillą większą, zwłaszcza te o niebieskim lub srebrzystym zabarwieniu liści, np. ‘Blue Shadow’ czy ‘Sea Spray’, polecane do tworzenia ciekawych kompozycji barwnych z innymi krzewami.