22 kwietnia 2022

Funkia ‘Big Daddy’

Podziel się!

Hosta 'Big Daddy'
Funkia 'Big Daddy'

Dzięki ogromnej różnorodności form, kształtów oraz barw liści funkie są jednymi z najchętniej uprawianych bylin ozdobnych. Prowadzone na całym świecie prace hodowlane zaowocowały uzyskaniem setek odmian tych pięknych roślin.

Miłośników niebieskolistnych funkii o niestandardowych, dużych rozmiarach z pewnością zainteresuje odmiana ‘Big Daddy’, wyhodowana w 1978 roku przez Paula Adena w wyniku selekcji siewek uzyskanych z nasion zebranych z odmiany ‘Robusta’. Bylina ta tworzy gęste i okazałe kępy dorastające do 1 m szerokości oraz 65 cm wysokości. Jej blaszki liściowe są prawie okrągłe, na wierzchołkach zaostrzone, u nasady sercowate, miseczkowate, bardzo grube, mają do 30 cm średnicy. Powierzchnia liści jest pomarszczona i pofałdowana, brzegi gładkie. Ich niebieska barwa pod koniec sezonu traci na intensywności. Białe lejkowate kwiaty rozwijają się w lipcu i sierpniu, są zebrane w groniaste kwiatostany wyniesione ponad liście na wysokich, nagich łodygach. Po kwitnieniu pędy kwiatostanowe warto usuwać, aby nie szpeciły roślin po zaschnięciu.

Hosta ‘Big Daddy’ preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, o wysokiej zawartości próchnicy, stale wilgotne. Jest byliną długowieczną, dobrze rośnie w jednym miejscu przez wiele lat i bardzo dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Wiosną dosyć późno budzi się do życia. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście rośliny warto zasilić nawozem wieloskładnikowym. Jeszcze lepiej, jeśli jesienią lub na przedwiośniu rozłożymy wokół roślin warstwę kompostu. W okresie suszy mogą wymagać podlewania, co jest konieczne, gdy sadzimy je w niedużej odległości od drzew i krzewów o płytkim systemie korzeniowym.

Funkie najpiękniej prezentują się sadzone w dużych grupach pod koronami drzew, wzdłuż strumieni oraz zbiorników wodnych. Stanowią interesującą alternatywę trawników, które przy niedostatku światła są trudne do utrzymania, często zarastają mchami. W ogrodach naturalistycznych świetnie komponują się z paprociami, parzydłem leśnym i pluskwicą. Hosta ‘Big Daddy’, ze względu na silny wzrost i duże rozmiary, równie ładnie prezentuje się sadzona pojedynczo, w wyeksponowanym miejscu, tworząc wyraźny, niebieski akcent kolorystyczny. Nadaje się też do obsadzania dużych pojemników ustawionych w miejscach ocienionych. Ze względu na ciekawą fakturę i barwę liści może być wykorzystywana do obsadzania rabat w nowoczesnej architekturze miejskiej i osiedlowej.