15 lipca 2013

Geranium ×cantabrigiense 'Cambridge'

Podziel się!

Geranium ×cantabrigiense 'Cambridge'
bodziszek kantabryjski 'Cambridge'

Bodziszek to ciekawy rodzaj botaniczny obejmujący około 450 gatunków bylin oraz roślin jednorocznych występujących na półkuli północnej. W Polsce naturalnie rośnie około 15 gatunków zaliczanych do rodzaju Geranium. Odmiany ogrodowe bodziszków są cenione ze względu na dekoracyjne ulistnienie oraz obfite kwitnienie. Są to w przeważającej większości byliny, które dosyć szybko zarastają przeznaczone im zagony czy rabaty. Wiele z dostępnych odmian doskonale nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodach przydomowych, ale również na miejskich kwietnikach, w zieleni osiedlowej oraz jako runo w widnych parkach miejskich. Jednym z ciekawszych gatunków wykorzystywanych jako roślina okrywowa i zadarniająca jest bodziszek kantabryjski, gatunek uzyskany ze skrzyżowania bodziszka dalmackiego (G. dalmaticum) z bodziszkiem korzeniastym (G. macrorhizum).

Bodziszek kantabryjski ‘Cambridge’ to niska bylina o szerokokępiastym pokroju, dorastająca do 30 cm wysokości i tworząca zwarte okrywy z jasnozielonych liści. Rośliny rozrastają się na boki za pomocą krótkich, podziemnych rozłogów. Okrągłe w zarysie i głęboko powcinane, z 5-7 klapami, blaszki liściowe są osadzone na długich, owłosionych ogonkach liściowych wyrastających z rozet położonych tuż przy ziemi. Liście z wierzchu są pokryte delikatnym kutnerem, od spodu matowe, aromatyczne. Jesienią pięknie przebarwiają się w ciepłych kolorach czerwieni, pomarańczu i purpury. Od czerwca do lipca spomiędzy liści wyrastają gęsto owłosione pędy kwiatostanowe, rozgałęziające się na wysokości liści i wynoszące ponad nie od kilku do kilkunastu pąków kwiatowych. Z pąków kwiatowych rozwijają się różowe kwiaty zbudowane z 5 stosunkowo dużych, okrągłych i zachodzących na siebie brzegami płatków, pięciu pręcików i długiego słupka. W trakcie kwitnienia rośliny wabią motyle oraz inne owady zapylające. Po przekwitnieniu płatki korony opadają, ale ozdobne pozostają zrośnięte ze sobą na kształt żebrowanej beczułki działki kielicha, osłaniające część kwiatu, w której zawiązują się nasiona. Różowa barwa kwiatów jest podkreślona przez jasnozielone tło, jakie tworzą znajdujące się nieco niżej liście.

Bodziszek kantabryjski ‘Cambridge’ jest byliną łatwą w uprawie, niewymagającą, zdrową, odporną na mróz i krótkotrwałe okresy suszy. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, na glebach przeciętnych, wilgotnych, ale przepuszczalnych. Roślina najpiękniej prezentuje się w grupach, wówczas sadzi się od 3 do 7 sztuk na 1 m2. Nadaje się do zadarniania gleby pod świetlistymi koronami drzew, sadzenia wzdłuż ścieżek i alejek spacerowych, tworzenia kwiatowych dywanów i rabat zarówno w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej oraz osiedlowej.