15 listopada 2022

Hakonechloa smukła ‘All Gold’

Podziel się!

Hakonechloa macra ‘All Gold’
Hakonechloa smukła ‘All Gold’

Hakonechloa smukła to wolno rosnąca, leśna trawa naturalnie występująca w Japonii. Roślina ta tworzy piękne, równowąskie, kaskadowo zwieszające się liście osadzone na smukłych, cienkich źdźbłach, malowniczo falujące przy najlżejszych podmuchach wiatru. U gatunku liście są soczyście zielone, natomiast u odmian mogą być żółte, kremowe, zaróżowione lub wielobarwne. Dzięki niewielkim wymaganiom hakonechloa zyskuje na popularności i coraz częściej jest sadzona nie tylko w ogrodach prywatnych, ale także w osiedlowej oraz publicznej.

Hakonechloa smukła ‘All Gold’ to odmiana o złocistych liściach. Tworzy gęste, półkuliste kępy dorastające do 60-70 cm wysokości. Rozrasta się powoli, nie jest ekspansywna. Blaszki liściowe są długie i cienkie, zwężające się, na samych końcach niemal nitkowate. Liście mają od kilku do kilkunastu mm szerokości i 10-25 cm długości, są jednolicie żółte. Kwiaty są zebrane w drobne, ażurowe, wiechowate kwiatostany, tworzące nad liśćmi delikatną, różową mgiełkę, rozwijają się późno, we wrześniu i październiku. Późna jesienią na kwiatostanach osadza się rosa, co czyni rośliny jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Zasychające liście warto pozostawić na zimę, będą zdobiły ogród, a w chłodniejszych rejonach kraju będą stanowiły dodatkową zabezpieczenie przed mrozem.

Hakonechloa smukła ‘All Gold’ jest trawą o przeciętnych wymaganiach, dobrze rośnie na większości umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych. Preferuje podłoża zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste, ale całkiem dobrze radzi sobie też na glebach mniej żyznych. Jest tolerancyjna w stosunku do światła, najlepiej czuje się w półcieniu, ale może być sadzona zarówno w miejscach cienistych, jak i w pełnym słońcu. Na miejscach silnie nasłonecznionych wymaga jednak bardziej wilgotnego (najlepiej stale wilgotnego) podłoża, w przeciwnym razie jasne fragmenty liści mogą być uszkadzane przez słońce podczas letnich upałów. Roślina dobrze zimuje w Polsce, jedynie w najchłodniejszych, północno-wschodnich rejonach kraju warto ją okryć w pierwszym roku po posadzeniu suchymi liśćmi, słomą lub stroiszem.

Hakonechloa smukła jest trawą o różnorodnych możliwościach zastosowania. Ciekawie prezentuje się sadzona w towarzystwie bylin na rabatach i kwietnikach. Ładnie wygląda w grupach, zwłaszcza w większych kompozycjach monogatunkowych. Posadzona wzdłuż chodników, ścieżek lub na brzegach rabat jest bardzo oryginalną rośliną obwódkową. Może też pełnić funkcję byliny okrywowej. Przepięknie prezentuje się w ogrodach skalnych, nad oczkami wodnymi i w ogrodach japońskich. Nadaje się do sadzenia w donicach ustawianych na balkonach i tarasach, w kawiarnianych ogródkach oraz w pojemnikach w zieleni publicznej.