20 lutego 2011

Hamamelis x intermedia 'Diane'

Podziel się!

Oczary budzą zainteresowanie nietypową porą kwitnienia. Kwiaty gatunków pochodzących z Azji ukazują się bowiem zimą, w czasie odwilży, lub na przedwiośniu. W Polskich szkółkach najczęściej spotykanym gatunkiem jest oczar pośredni, a wśród kilku dostępnych odmian na uwagę zasługuje ‘Diane’.

Hamamelis x intermedia ‘Diane’  oczar pośredni  ‘Diane’  został wyhodowany w belgijskim arboretum Kalmthout przez Roberta i Jelenę de Belder. Sam gatunek pochodzi ze skrzyżowania porastającego zachodnie i środkowe Chiny Hamamelis mollis (oczaru omszonego) oraz Hamamelis japonica (oczaru japońskiego). Krzewy odmiany ‘Diane’ charakteryzują się regularnym i szerokim pokrojem. Dorastają do 3-4 metrów wysokości, przy podobnej lub nieco większej szerokości. Duże, ciemnozielone liście osadzone skrętolegle na owłosionych pędach mają krótkie ogonki i zwykle są niesymetryczne. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo, czyniąc krzewy oczaru jednymi z najbardziej atrakcyjnych w tym okresie. Po opadnięciu liści widoczne staje się zróżnicowanie pąków wegetatywnych i generatywnych. Pąki kwiatowe są skupione po kilka na krótkopędach, na gałązkach dwuletnich i starszych. Kwiaty rozwijają się w lutym i marcu, mają cztery długie, wąskie, wstęgowate płatki w odcieniu miedzianej czerwieni. Purpurowy kielich jest silnie owłosiony, a u nasady płatków znajdują się nektarniki. Niewielkie owoce w postaci dwuklapowych, zdrewniałych torebek otwierają się gwałtownie wystrzeliwując czarno-brązowe, połyskujące, wrzecionowate nasiona. ‘Diane’ została uznana za jedną z bardziej efektownych, obficie kwitnących odmian o kwiatach czerwonych. Wielokrotnie nagradzana na wystawach, także przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze - Royal Horticulture Society nagrodami Award of Merit w 1969 roku oraz Award of Garden Merit w 1984 roku.

Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchniczych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie w półcieniu. Miejsce uprawy powinno być osłonięte i zaciszne, gdyż młode egzemplarze mogą ucierpieć na skutek bardzo silnych mrozów. Starsze krzewy z wiekiem nabierają mrozoodporności i nie wymagają zabezpieczeń na zimę. Hamamelis x intermedia ‘Diane’ jest rośliną łatwą w uprawie, nie wymaga żadnych dodatkowych lub specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Krzewy rosną zdrowo, tworzą ładny, zwarty pokrój, nie trzeba ich przycinać, a ponadto bardzo rzadko są atakowany przez szkodniki.
Oczar pośredni ‘Diane’ to przede wszystkim roślina soliterowa, wymagająca odpowiedniej ekspozycji. Krzew ceniony przede wszystkim z uwagi na wczesny, zimowy termin kwitnienia w stanie bezlistnym. Szczególne zdziwienie i zachwyt budzą kwitnące gałązki delikatnie przykryte świeży śnieg. Roślina polecana zarówno do niedużych ogrodów jak i parków. Dobrze prezentuje się na tle roślin iglastych lub w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi. Jesienna barwa liście przyciąga niemniejszą uwagę niż kwiaty. Kwitnące gałązki po ścięciu długo stoją w wazonie, charakteryzują się dobrą trwałością i stąd są chętnie wykorzystywane w kompozycjach florystycznych.