9 lutego 2015

Hamamelis ×intermedia 'Jelena'

Podziel się!

Hamamelis ×intermedia 'Jelena'
oczar pośredni 'Jelena'


Środek zimy to czas, w którym do życia budzą się oczary. Jeśli tylko temperatura dnia utrzymuje się na poziomie około 5°C na gałązkach pojawiają się małe, frędzelkowate kwiaty. W zależności od odmiany mogą być żółte, czerwone lub w kolorze miedzi. Rośliny te nie boją się zimna, a ich kwiaty bez uszczerbku znoszą 6-8 stopniowy mróz. Oczar pośredni ‘Jelena’ to jedna z ciekawszych odmian uzyskanych w belgijskim arboretum Kalmthout przez A. Korta w 1937 roku. Odmiana została nazwana na cześć Jeleny de Belder, żony właściciela arboretum w którym wyhodowano roślinę. Jej ozdobą są długie, jaskrawopomarańczowe płatki korony wyrastające z licznych kwiatów zawiązujących się corocznie i niezawodnie na starszych pędach. Sam krzew jest dosyć szeroki, dorasta do 3-4 metrów wysokości. Duże, ciemnozielone i skórzaste liście osadzone skrętolegle na owłosionych pędach mają krótkie ogonki i zwykle są niesymetryczne. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo, czyniąc krzewy oczaru jednymi z najbardziej atrakcyjnych w tym okresie. Po opadnięciu liści widoczne staje się zróżnicowanie pąków wegetatywnych i generatywnych. Pąki kwiatowe są skupione po kilka na krótkopędach, na gałązkach dwuletnich i starszych. Kwiaty rozwijają się w lutym i marcu, mają cztery długie, wąskie, wstęgowate płatki w kolorze jasnopomarańczowym. Purpurowy od wewnątrz kielich jest błyszczący, na zewnątrz silnie owłosiony. U nasady płatków znajdują się nektarniki. Płatki korony w miarę kwitnienia zmieniają barwę na łososiową. Niewielkie owoce w postaci dwuklapowych, zdrewniałych torebek otwierają się gwałtownie wystrzeliwując czarno-brązowe, połyskujące, wrzecionowate nasiona.

Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchniczych, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie w półcieniu. Miejsce uprawy powinno być osłonięte i zaciszne, gdyż młode egzemplarze mogą ucierpieć na skutek bardzo silnych mrozów. ‘Jelena’ jest odmianą odporną na mróz, zwłaszcza starsze egzemplarze nabierają mrozoodporności i nie wymagają zabezpieczania na zimę. Jest to krzew łatwy w uprawie, nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Krzewy rosną zdrowo, tworzą ładny, zwarty pokrój, nie trzeba ich przycinać, a ponadto bardzo rzadko są atakowany przez szkodniki.

Oczar pośredni ‘Jelena’ najładniej prezentuje się sadzony pojedynczo, w miejscach eksponowanych zwłaszcza w okresie zimy. Szczególne zdziwienie i zachwyt wzbudzają obficie kwitnące w lutym i marcu krzewy oprószone świeżym śniegiem. Oczary nadają się do sadzenia zarówno w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej oraz w parkach i ogrodach publicznych. Dobrze prezentują się na tle roślin iglastych lub w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi. Jesienna barwa liście przyciąga niemniejszą uwagę niż kwiaty. Kwitnące gałązki po ścięciu długo stoją w wazonie, charakteryzują się dobrą trwałością i stąd są chętnie wykorzystywane w kompozycjach florystycznych.