30 stycznia 2012

Hamamelis ×intermedia 'Pallida'

Podziel się!

Hamamelis ×intermedia 'Pallida'  

Oczary z pewnością można uznać za rośliny niezwykłe. Zaskakująca jest ich pora kwitnienia, urzekają delikatnymi, frędzelkowatymi kwiatami oraz oczarowują paletą jesiennych kolorów liści. Gatunki pochodzące z Azji potrafią rozkwitać w samym środku zimy, w czasie odwilży, lub na przedwiośniu.

Hamamelis ×intermedia 'Pallida' pochodzi ze skrzyżowania porastającego zachodnie i środkowe Chiny Hamamelis mollis (oczaru omszonego) oraz Hamamelis japonica (oczaru japońskiego). Jedną z najpiękniejszych odmian oczaru pośredniego jest znana od dziesięcioleci i ceniona ze względu na bardzo obfite kwitnienie odmiana ‘Pallida’, wyselekcjonowana spośród siewek około 1932 roku w Wisley, w Wielkiej Brytanii. Krzewy tej odmiany charakteryzują się regularnym i szerokim pokrojem, dorastają do 4 metrów wysokości, przy podobnej lub nawet nieco większej szerokości. Wzniesione pędy układają się w kształt dużego wazonu lub misy. Duże, ciemnozielone liście, osadzone skrętolegle na owłosionych pędach, mają krótkie ogonki i zwykle są niesymetryczne. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółto, czyniąc krzewy oczaru jednymi z najbardziej atrakcyjnych w tym okresie. Gdy liście spadną z łatwością można odróżnić w pełni wykształcone pąki generatywne oraz wegetatywne. Pąki kwiatowe są gęsto skupione po kilka lub kilkanaście na krótkopędach, na gałązkach dwuletnich i starszych. Kwiaty rozwijają się w lutym i marcu, mają cztery długie, wąskie, wstęgowate płatki w złocistożółtym odcieniu. Płatki te w porównaniu do innych odmian oczaru pośredniego są wyraźnie szersze, a kwiaty wydają lekki zapach. Purpurowy kielich jest silnie owłosiony, a u nasady płatków znajdują się nektarniki.

Niewielkie owoce w postaci dwuklapowych, zdrewniałych torebek otwierają się gwałtownie, wystrzeliwując czarno-brązowe, połyskujące, wrzecionowate nasiona. ‘Pallida’ została uznana za jedną z najbardziej efektownych, obficie kwitnących odmian o żółtych kwiatach. Wielokrotnie nagradzana na wystawach, w 1980 roku w Holandii uznana za doskonały krzew ogrodowy. Wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze - Royal Horticulture Society nagrodami Award of Merit w 1932 roku oraz Award of Garden Merit w 2004 roku.
 

Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchniczych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie w półcieniu. Miejsce uprawy powinno być osłonięte i zaciszne, gdyż młode egzemplarze mogą ucierpieć na skutek bardzo silnych mrozów. Starsze krzewy z wiekiem nabierają mrozoodporności i nie wymagają zabezpieczeń na zimę. Hamamelis x intermedia ‘Pallida’ jest rośliną łatwą w uprawie, nie wymaga żadnych dodatkowych lub specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Krzewy rosną zdrowo, tworzą ładny, zwarty pokrój, nie trzeba ich przycinać, a ponadto bardzo rzadko są atakowany przez szkodniki.
 
Oczar pośredni ‘Pallida’ to przede wszystkim roślina soliterowa, wymagająca odpowiedniej ekspozycji. Krzew ceniony przede wszystkim z uwagi na wczesny, zimowy termin kwitnienia. Szczególne zdziwienie i zachwyt budzą kwitnące gałązki delikatnie przykryte świeży śnieg. W tym okresie pędy można ścinać i wstawiać do wazonów lub wykorzystywać do tworzenia kompozycji florystycznych. Roślina polecana zarówno do niedużych ogrodów jak i parków. Dobrze prezentuje się na tle roślin iglastych lub w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi. Jesienna barwa liście przyciąga niemniejszą uwagę niż kwiaty.