26 czerwca 2017

Liliowiec ‘El Desperado’

Podziel się!

Hemerocallis ‘El Desperado’
liliowiec ‘El Desperado’

Liliowce to niezwykle bogata grupa bylin. Ich ogólna liczba odmian to kilkadziesiąt tysięcy! W Polsce zaczynają też robić karierę. Odmiana ‘El Desperado’ jest klasyczna w swojej formie a przez to bardzo elegancka!

Liliowiec ‘El Desperado’ został wyhodowany w 1991r. Powstał jako krzyżówka odmian ‘El Bandito’ i ‘Blackberry Candy’. Zalicza się do odmian późno kwitnących, pojedynczych. Rośliny dorastają do ok. 70 cm wysokości. Ma typowe, długie i wąskie, odziomkowe liście, tworzące charakterystyczne kępy. Na zimę liście zamierają. Kwiaty osadzone na długich, bezlistnych pędach i przypominają lilie. Odmiana ‘El Desperado’ kwitnie późno – sierpień-wrzesień. Co prawda kwiaty kwitną tylko jeden dzień ale jest ich zwykle kilkanaście i rozwijają się sukcesywnie na roślinie, więc kwitnienie trwa długo. Kolor kwiatów tej odmiany liliowca jest żółty  z winno-czerwonym oczkiem, zielonym środkiem i częściowym winno-czerwonym obrzeżeniem. W Azji pąki kwiatowe liliowców są spożywane w postaci dodatków do surówek! Warto spróbować, mają wytrawny lekko korzenny smak.

Liliowce do uprawy wymagają miejsc słonecznych lub lekko ocienionych. Mają przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe, chociaż preferują gleby żyzne i stale umiarkowanie wilgotne. Rośliny wcześnie rozpoczynają wiosenną wegetacje, dlatego zaraz po zejściu śniegu powinno się usuwać stare pędy kwiatostanowe i liście. Liliowiec ‘El Desperado’ charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością i może być uprawiany na terenie całego kraju. Jest rośliną bardzo rzadko atakowaną przez choroby i szkodniki. Czasami rośliny mogą być uszkadzane przez szkodniki glebowe – głównie pędraki chrabąszcza majowego. W Azji pąki kwiatowe liliowców są spożywane w postaci dodatków do surówek!

Odmiana ‘El Desperado’ jest świetną rośliną rabatową i powinna być sadzona w większych grupach. Dla podkreślenia jej barwy najlepiej łączyć ją z odmianami o ciemnym zabarwieniu kwiatów np. ‘Chicago Apache’, ‘Bela Lugosi’ czy ‘Obsidian’.  Oczywiście liliowce można sadzić w kompozycjach mieszanych z bylinami o wcześniejszym kwitnieniu np. irysami czy  peoniami. Wypełnieniem tego rodzaju kompozycji mogą być liczne gatunki okrywowe np. żurawki czy tiarelle.  Liliowce to ważne rośliny wszelkich ogrodów naturalistycznych.